Tapusor, gayrimenkul sektöründeki alışkanlıkları değiştirecek
Basın Bülteni
15 Ara, 2017 09:02
Tapusor, gayrimenkul sektöründeki alışkanlıkları değiştirecek
Gayrimenkul sektörü ile ilgili güncel veri ve analizleri ücretsiz olarak sunan Tapusor uygulaması, sektördeki nitelikli veri eksikliğinin giderilmesi konusunda önemli bir rol oynuyor.

Faaliyetlerini Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta sürdüren, yönettiği Big-Data havuzu ile gayrimenkul sektörün gelişimine büyük katkı sağlayan Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen Tapusor uygulaması ile kullanıcılar veri yorumlama ve know-how tecrübesine ücretsiz olarak erişebiliyor. Seçilen gayrimenkulü bölgesel olarak analiz eden uygulama üzerinden ortalama metrekare fiyatları, ilgilenilen bölge için önerilen danışmanlar listesi, yatırım puanı, uzman görüşü,  periyodik zaman dilimleri içerisinde yaşanan arz-fiyat değişimi gibi birçok bilgi harita üzerinden, adres ya da ada parsel numarası girilerek sorgulanabiliyor.

"Gayrimenkul sektöründe ciddi bir veri eksikliği var"

Proje hakkında bilgi veren TUVİMER Genel Müdürü İ. Kurtuluş Altun, gayrimenkul sektöründe ciddi bir veri eksikliği ve bilgi kirliliği bulunduğunu ve bu durumun Tapusor gibi uygulamalarla aşılabileceğinin altını çizdi. Altun, "Türkiye Veri İşleme Merkezi olarak gayrimenkul sektörüne dair karar alıcılarını karşılaşması muhtemel riskler konusunda uyararak en doğru yatırım gerçekleştirmesini sağlamayı hedefliyoruz. Karar aşamasındaki kullanıcılar için bir referans noktası olmayı amaçlayan Tapusor uygulaması sektördeki veri eksikliğinin giderilmesinde önemli bir yer tutuyor. Henüz ücretsiz olarak yayında olan ve düzenli olarak güncellenen proje tamamen bilimsel, güncel ve veriye dayalı analizler bulunuyor. Bu ve buna benzer sistemler sayesinde hem yurtdışı yatırımcısını Türkiye’ye çekmenin yolu açılıyor hem de gayrimenkul borsası gibi projelerle sektörün tamamen şeffaf ve manipülasyona kapalı olması sağlanıyor. Çünkü data yalan söylemez. ” şeklinde konuştu

Bülteni paylaş
0 0