Vajinismus vakaları hızla artıyor
Basın Bülteni
11 Mar, 2017 11:20
Vajinismus vakaları hızla artıyor
Son yıllarda sıkça rastlanan cinsel problemlerden biri olan vajinismus, birçok kadının hayatını olumsuz etkiliyor.

Cinsel ilişki sırasında kadının; korku, kaygı, panik hali ile birlikte eşini eli ile itme, kaçınma, kasılma ve ağlama nöbetlerinden biri veya birden fazlası ile gerçekleşen bilinçdışı ilişkiden kaçınma duygu ve davranışı olarak tanımlanan vajinismusun görülme sıklığı her geçen gün artıyor.

Vajinismus problemi yaygınlaşıyor

“Vajinismus Tedavisinde Hipnoz” kitabının yazarı Dr. Murat Ulusoy; yoğun ve baskılayıcı duygular, cinsel şiddet ve travmalara hem maruz kalarak hem de duyarak büyüyen neslin farkına varmadan kendi zihinlerine Vajinismus hastalığının duygu/davranış tepkilerini ektiklerini de ifade ediyor.

Vajinismus tedavisinde uygun olmayan yaklaşımlar ve eklektik olmayan tedavi yöntemleri nedeniyle terapiste giden vajinismus hastalarının bir kısmı sonuca ulaşamadığını belirten Dr. Murat Ulusoy, vajinismus problemi yaşayan hasta popülasyonun arttığını, vajinismus vakalarında muhafazakârlaşan yapının, çocuk istismarlarının, kadına taciz ve şiddetin giderek artması sonucunda kadınların bilinçdışında cinselliğe karşı istem dışı bir tepki ve koruyuculuk kalkanı oluşturduğunu vurguluyor.

Dr. Murat Ulusoy, “Her kadın doğuştan anaç ve ilişki yaşayabilecek organ ve zihinsel seviyeye sahip. Ancak kız çocuğunun büyüme ve gelişme evrelerinde çevrenin olumsuz dokusu da hastalığın tıpkı bir örümceğin ağ örmesi gibi zihni esir alarak ve kadının doğuştan getirdiği yaşanabilir cinsellik kavramını engelliyor” diyor.

Vajinismus en çok kimlerde görülüyor?

Dr. Murat Ulusoy, vajinismusun korkularla büyütülenlerde, cinselliğin tabu olarak algılandığı durumlarda, çocuklara taciz ve tecavüzlerin sık olduğu toplumlarda, baskıcı bir rejimle yönetilen ailelerde, topluluklarda ve muhafazakâr ülkelerde daha sık görüldüğünü belirterek tedavisi hakkında şu bilgileri veriyor: “Kadınların hayatını kâbusa çeviren vajinismus korku, kaygı, panik hali, travmalar, olumsuz hikâyeler, koruyucu düşünceler ve kasılmalar hipnoz teknikleri ile ortadan kaldırılabiliyor. Vajene bir şeyin girebilirliği, çapın artabilirliği kısa süreli çalışmalar ile sağlanıyor. Cinselliğe ve cinsel organlara ait yeniden ve doğru bilgilendirme yapılıyor. Eklektik olarak tanımladığım bu sistemde toplamda üç saatlik bir çalışma ile sabah alınan hastanın akşama doğru ilişki yaşayabilir hale gelmesi mümkün oluyor. Vajinismus tedavisi birçok kadının zihninde büyüttüğü kadar sıkıntılı bir tedavi değil. Hipnoz teknikleri ile bedensel gevşeme ve kendine güven de sağlandığı için tedavi süreci hem kısalmakta hem de kolaylaşıyor.”

Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
ProjeMED

Adres : Fulya Mah. Ali Sami Yen Sok. Murat Apt. No:15 Kat:1 Daire:3 Şişli-İstanbul

Telefon : +90 (212) 216 13 89

Web : http://www.projemed.com

E Posta : info@projemed.com

İletişim Yetkilisi