İdrar kaçırma lazer tedavisi ile son bulunuyor
Basın Bülteni
19 Ara, 2016 13:00
İdrar kaçırma lazer tedavisi ile son bulunuyor
Lazer ile tedavi kadınların kabusu olan birçok problemin tedavisinde başarılı sonuçlar veriyor.

Uzmanlar, Fotona Lazer yöntemi ile kadınlarda sıkça görülen idrar kaçırma problemininin yanı sıra genital estetik ve genital bölge renk açma işlemlerinin kolayca yapıldığını belirtiyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Saime Yetiş, Fotona Er- YAG lazerin yeni jenerasyon geliştirilmiş bir lazer sistemi olduğunu belirterek "Fotona Lazer ile genital estetik, idrar kaçırma ve genital bölge renk açma işlemleri, cerrahi bir işlem olmadığı için riskleri son derece az olan ve seçilmiş hasta grubunda iyi sonuçlar veren uygulamalar arasında yer alıyor. Er-YAG Lazer tekniği ile lazer ışınının fototermal etkisinden yararlanılıyor. Fototermal etkiye maruz kalan dokuda yeni kolagen sentezi ve yeniden yapılanma meydana geliyor. Bunun sonucunda da genital dokuda daralma ve sıkılaşma oluşuyor" diyor.

Ameliyattan çekinen hastalar için iyi bir seçenek

Lazerle yapılan genital estetik işlemi hakkında bilgi veren Op. Dr. Saime Yetiş,  "20 dakika gibi kısa bir sürede kadının doğum, sık cinsel birleşme, sigara, ileri yaş gibi nedenlerle genişleyen ve sıkılığını kaybeden genital organ normal haline geri döndürülebiliyor. Genital estetik kapsamında uygulanan lazer uygulamaları sırasında herhangi bir anestezi uygulanmıyor, çünkü işlem sırasında ağrı ve acı duyulmuyor.  Bu işlem cerrahi bir kesik veya dikiş gerektirmediği için kanama, enfeksiyon gibi komplikasyon riskleri de yok. İşlem sonrasında hasta günlük yaşamına devam edebiliyor. Ameliyattan çekinen hastalar için iyi bir seçenek. Pek çok hastada tek seans yeterli olurken bazı hastalarda bir ay sonra ikinci bir seans gerekebiliyor."

İdrar kaçırma lazerle tedavi edilebiliyor

Kadınların korkulu rüyası idrar kaçırma probleminin de lazerle tedavi edilebildiğini belirten Op. Dr. Saime Yetiş, "İdrar kaçırma özellikle menopoz sonrası kadınlarda fazla görülen ciddi, yaygın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunu. İdrar kaçırma, idrarın tutulamaması ve istemsiz olarak serbest bırakılmasıdır. Kadınlar öksürdüklerinde, güldüklerinde, hapşırdıklarında veya egzersiz yaparken az da olsa idrar kaçırıyorlarsa veya idrara çıkmak istediklerinde tuvalete yetişemiyorlarsa bu problemle karşı karşıya oldukları söylenebilir. Zor ve sık doğumlar nedeniyle genital organların sarkması, KOAH ve Astım gibi hastalıklarda daha sık öksürme nedeniyle idrar kaçırma problemlerinin görülebiliyor. Özellikle doğum yapan kadınlarda görülen pelvik kas desteği kaybı sonucunda yaşanan idrar kaçırma problemi ve organ sarkmaları da lazerle etkili bir şekilde tedavi edilebiliyor.

İşlem 15-20 dakika sürüyor

Genital bölgede hormonal değişimlere bağlı oluşan renk koyulaşmaları ve cilt sarkmaları kadınları psikolojik olarak olumsuz etkiliyor. Lazer yöntemi ile idrar kaçırma, genital estetik uygulamalarının yanı sıra renk koyulaşmaları ve cilt sarkmaları da tedavi ediliyor.  Lazer ile yapılan renk açma tedavileri ortalama olarak 15-20 dakika sürüyor. İşlem öncesi lokal anestezik etkili krem kullanılması ağrı hissini ortadan kaldırıyor.

İşlem sırasında verilen lazer ışığı sayesinde cildin dermis tabakasında yer alan ve esmerleşmeye neden olan melanin pigmentini üreten ‘melanosit’ hücreleri tahrip edilmekte, böylelikle genital ağartma, beyazlatma oluyor. Lazerle renk açma işlemi için genelde tek seans yeterlidir.

Bazı durumlarda birden çok uygulama gerekli olabiliyor. İşlem son derece ağrısız. İşlemden hemen sonra kişi işinin başına dönebiliyor. Kadınlar ameliyat olmadan, acı çekmeden ve normal yaşantılarından uzak kalmadan cinsel mutluluklarını ve özgüvenlerini artırarak yaşam kalitelerini önemli ölçüde değiştirebiliyor.

Bülteni paylaş
0 0