Yılmaz Morgül popçulara meydan okudu
Basın Bülteni
31 Tem, 2017 11:51
Yılmaz Morgül popçulara meydan okudu
CRI TÜRK’te Michael Kuyucu’nun programına konuk olan Yılmaz Morgül müzikten politikaya kadar farklı konular hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Pop” adlı albümünde Orhan Gencebay klasiği “Gönül” ve Sezen Aksu klasiği “Hata”yı coverlayan ve Sezen Aksu ile Orhan Gencebay’ı bir araya getiren Yılmaz Morgül, CRI TÜRK’te Michael Kuyucu’nun konuğu oldu. Politikadan müziğe kadar pek çok konuda can alıcı açıklamalarda bulunan Yılmaz Morgül, müzikten politikaya kadar farklı konular hakkındaki görüşlerini açıkladı. Yılmaz Morgül sahte Youtube tıklanmaları satın alanlara “paranıza yazık” derken, albüm yapan sosyal medya fenomenlerine de “sahte şöhretler” diyerek yüklendi. Morgül, yakında siyasete girmeyi de düşündüğünü söyledi ve özellikle bu isteğin takipçileri tarafından geldiğini ve takipçilerinin “çare Morgül” sloganı ile bunu desteklediklerini söyledi.

Türkiye’de Sadece Sesi Olanlar Şarkı Söylesin!

Yılmaz Morgül, CRI TÜRK’te Michael Kuyucu’ya “Ben Pop şarkılarını leblebi çekirdek gibi okuma yeteneğine sahibim. Ben star Popçuyum deyip de gelip sahnede benimle Klasik Türk Müziği eserlerini leblebi çekirdek gibi okuyabilecek bir tane ses var mı, bir sanatçı var mı? Varsa onu sahneme davet ediyorum. Bütün müzik kanallarının ve radyo mikrofonlarının karşısına davet ediyorum onları. Gelsinler milletin önünde şarkı söyleyelim. Ben şöyle bir propaganda başlatmak istiyorum: Türkiye’de sadece sesi olanlar şarkı söylesin, sahneye çıksın” diyerek pop müzik yorumcularının yetersiz bir vokal tekniğine sahip olduğunu söyledi.

Sahte Youtube Tıklaması Alanlara Seslendi

Son günlerdeki tartışma konularından biri olan sahte YouTube tıklamaları ile ilgili yorumlarda bulunan Yılmaz Morgül: “Madonna gibi dünya starlarının son eserleri 50 milyonla 250 milyon arası dinlenme, izlenme oranları kazanmışken, görüyorum ki bizim Pop müzik starları ki daha dün çıkmış, hiçbir altyapısı yok, daha bir şarkısıyla meşhur olma yoluna girmiş bir yıldızcık adayı; 200, 300, 500 milyon izlenme oranı var. Siz kendinizle dalga mı geçiyorsunuz, yazık değil mi oraya harcadığınız paralara! Arkadaşlar şarkınız bir dinlensin. Zaten popüler şarkılar biliyorsunuz ki bir ile üç ay arası dinlenir ve fastfood gibi hemen çöpe atılır, hemen bir şarkı çıkar çünkü piyasaya. Sizin bir kalıcılığınız yok arkadaşlar, en azından yeni yola çıkmışken kendinizi bu şekilde kandırmayın. Paralarınızı harcamayın. Gidin, sahneye çıkabilecek performans yapabilecek yerler arayın kendinize. Ama siz zaten olmayan sesinizle hiçbir sahnede olamazsınız, olsanız da zaten playback ile bu sahnede olma şansını yakalıyorsunuz.” dedi

Müzik yapan sosyal medya fenomenleri hak etmedikleri paralar kazanıyor

“Bir de hiç sesi olmayan hiçbir müzik geçmişi, altyapısı olmayan sözüm ona kendilerini sosyal medyada star ilan eden fenomenler maalesef Single'lar çıkarmaya başladılar, sahne performansları yapmaya başladılar. Sesi olduğunu zanneden star adayları var. Çok yazık. Çok üzülüyorum, gerçek sanatçılar evlerinde ekmek bekliyorlar, iş bekliyorlar. Çok önemli bestekarlar bile Çanakkale'de pazarda limon, balık satıyorlar. Bunlar hak etmedikleri paraları kazanıyorlar.”

Muazzez Abacı yeni albümünde Sezen Aksu klasiklerini seslendirecek

Yılmaz Morgül, Türkiye’de ilk kez müzikseveri heyecanlandıracak bir özel müzik haberini de açıkladı. Muazzez Abacı’nın bir Sezen Aksu albümü üzerinde çalıştığını açıklayan Yılmaz Morgül: “İki elin 10 parmağını geçmeyecek çok güzel, dev sesler ver. Ben neden sahnede Muazzez Abacı'yı dinleyemiyorum. Nerde? Bir haber aldım, geçen hafta birlikte bir iş için yolculuk yaptık şehir dışına. Bana, "Sen Sezen Aksu'nun 'Hata' şarkısını okumuşsun yeni single'ında; ama ben bütün Sezen Aksu şarkıları albümüyle geliyorum." dedi. Yani yakında Muazzez Abacı'ya, Sezen Aksu şarkıları yorum repertuvarıyla kavuşacağız inşallah. Bunu da ilk kez size açıklıyorum” dedi.

Yeni yetme popçular kedinin miyavlamasını bile çıkartamazlar

Program sırasında CRI TÜRK’ün kedisi Misket’i gören Yılmaz Morgül onu kucağına alarak, “Günümüzün Popçuları bir kedinin miyavlamasını bile çıkarmazlar; çünkü ses yok ki. Bu yeni popçulara sesleniyorum, siz kedinin miyavlaması bile olmazsınız. Medyanın pohpohlamasıyla,  olmayan sesinizle playback yöntemlerle şov yaptığınızı zannediyorsunuz. Müzik dünyamızı kirlettiniz, lütfen artık bu ülkeyi terk edin, bu sahneleri terk edin. Gerçek sanatçılar evlerinde ekmek bekliyorlar, sizin yüzünüzden” diyerek pop müzik yorumcularının vokallerini sert bir dille eleştirdi.

Cumhurbaşkanından sanatçılar için huzur evi istedi

Bugüne kadar 1299 adet hayır konseri verdiğini söyleyen Yılmaz Morgül Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kimsesiz sanatçılar için bir huzur evi yapılmasını istedi. Morgül: “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan'dan toplumun önünde olan bir sanatçı olarak bir ricada bulunuyorum. Lütfen, ülkemizde sanatın her dalını gerçek anlamda icra eden ama bunları icra yeteneği olduğu halde yapamayan, yapamadıkları için de hiçbir maddi kazanımı olmayan sanatkarları için ben huzurevleri rica ediyorum sizden. Bu mağdur durumdaki bütün sanatçılarımız adına Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica ediyorum. Ricamın cevapsız kalmayacağına da inanıyorum. Bu konuşmayı kimse yanlış tarafa çekmesin. Cumhurbaşkanına yalakalık yapıyor diye bir sınıflandırmalar bölünmeler oldu bu ülkede. Yılmaz Morgül, ne bir siyasi partinin de de bir spor takımının taraftarı değildir, olamaz. Alnımın teriyle ekmeğimi kazanıyorum. Buraya sesim sanatım, beyefendiliğimle gelmiş bulunuyorum. Hiçbir kapıyı çalmadım bugüne kadar, hiçbir dayım desteğim olmadan bu noktada bulunuyorum. Yeri geldiğinde toplumun önünde bulunan bir sanatçısı olarak böyle bir ricada bulunabilirim. Bu ricayı da kimse yanlış algılamasın” dedi.

“Politikaya gireceğim: Çare Morgül!”

Yılmaz Morgül hayranlarını ve müzik kamuoyunu şaşırtan bir açıklamada da bulundu. Siyasete girmeyi düşündüğünü söyleyen Yılmaz Morgül: “Şimdi duvarlara yeniden Çare Morgül yazmaya başladılar. Bunu nedenlerini araştırıyorum, soruyorum. Diyorlar ki, doğru örnek istiyoruz artık. Adınızı skandallara sansasyonlara karıştırmadınız. Sadece sesiniz ve duruşunuzla kendinizi dile getirdiniz diyorlar. Siyasetten kendimizi yadsıyamıyoruz. Duvarlara “Çare Morgül” yazılmasının nedenlerinden biri olarak da bunu görüyorum. O arenada da belki yıllar sonra siyasetçi adayı olarak bu hakları savunabilmek adına politikaya girebilirim. Dünya Türkiye'ye baktığında, Türkiye'nin bir müzik adamı, bir ses sanatçısı bir Başbakanı veya Bakanı var dedirtmek istiyorum. Hakları korumak için, hakları elde emek için politikaya gireceğim ”diyerek siyasete yeşil ışık yaktığını açıkladı.

Bülteni paylaş
0 0