Start-up yoluyla göçmenliğe ülkelerin bakışı
Basın Bülteni
12 Eyl, 2019 12:19
Start-up yoluyla göçmenliğe ülkelerin bakışı
Her girişimcinin hayali fikrine sermaye çekebildiğini kanıtlamak ve girişiminin globalleştiğini görmek.

Sistemlerin değişim gösterdiği günümüzde, hükümetlerin girişimcilere, yatırımcılara bakış açıları da bu değişime cevap verebilir nitelikte gelişmekte. Ülkeler kaynaklarını en etkin biçimde kullanmak isterken, ekosisteme işgücü yaratan, gelecek vaad eden, inovatif projelere kendi ülkelerinde ev sahipliği yapmak istiyorlar.

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda ve Kanada gibi ülkeler bu trendde başı çekiyorlar. Aralarında sosyal devlet olması, göçmen milletlerden oluşması, hak ve özgürlükler konusundaki sempatik yaklaşımı nedeniyle Kanada, Start-up Girişimci Vize uygulaması ile bir adım öne geçmiş durumda.

Kanada Göçmeni olmak isteyen girişimcilere yönelik tasarlanan uygulama ile hem tohum fikirler yeşertiliyor hem de yeni dünya düzeninde bu şirketlere yatırım yaparak var olmak isteyen vizyoner genç iş insanlarına fırsat yaratılıyor.

“Türkiye’nin En Seçkin Girişimcilerini Keşfediyoruz”

Kanada Hükümeti tarafından yetkilendirilmiş Melek Yatırımcı veya Kuluçka Merkezleri parlak fikirleri dünya sahnesinde yerini almak üzere onaylarken, aynı zamanda bu projelere başlangıç sermayesi koymak isteyen yatırımcılara güven veren bir ortam sağlıyor. Göçmenlik Programı, Kanada’da yatırım yapmak isteyen girişimcilerin desteklenmesi ile başarılı bir şekilde şirketleşmeyi hedefliyor. Destek mektubu almış, şirket kurulmasına onay verilmiş projeler kontrollü bir şekilde yatırım alırken, yatırım yapan girişimcilere de göçmenlik için başvurabilme hakkı sunuyor.

Sen International Başkanı Av. Mazlum Şen, bu gelişmeyi “çeyrek asırlık tecrübemiz ile Türkiye’nin en seçkin girişimcilerini keşfediyor ve projelerine uluslararası bir kimlik kazandırıyoruz. Yolun başındaki veya kağıt üstündeki Start-up ların gerçek yatırımcılarla buluşmalarını sağlayıp, hatırı sayılır yatırım almalarında önemli bir rol oynuyoruz. Bununla birlikte, Start-up Girişimci Vizesi ile fikir sahibi, katılımcı ortak ve ailelerinin göçmenlik statüsü kazanmalarına hukuk firması olarak yardımcı oluyoruz.” Şeklinde açıkladı.

Göçmenlik Başvurularının En Önemli Nedeni Çocuklar

Göçmenlik taleplerinde en temel nedeninin çocuklar olduğunu belirten Şen; “Global dünyamızda çocuklarımızın iyi bir eğitim alarak, dünya vatandaşı olmalarını istememiz yatmakta. Bu anlamda gelecek vaad eden bir ülke olarak Kanada Göçmenlik prosedürleri ise gün geçtikçe zorlaşmakta ama Start-up Girişimci Vizesi hızlı ve etkili bir yaklaşım olup, mevcut göçmenlik programları içerisinde yatırımcının da rol almasını amaçlıyor.” diye belirtti.

Bülteni paylaş
0 0