SİBUR, bir Türk polimer malzeme üreticisine tedarik ettiği ürünlerin karbon ayak izini ortadan kaldırdı
Basın Bülteni
06 May, 2024 09:34
SİBUR, bir Türk polimer malzeme üreticisine tedarik ettiği ürünlerin karbon ayak izini ortadan kaldırdı
Rusya'nın en büyük polimer ve kauçuk üreticisi SİBUR, tarım ve teknik tekstillerine yönelik polimer ambalaj üreticisi, Türkiye'nin en büyük kuruluşlarından biri olan Abdioğulları şirketiyle, Türkiye pazarında "sürdürülebilir" ürünler için yeni standartlar belirledi.

1.500 tonluk polipropilenden oluşan pilot parti çerçevesinde, ürünün karbon ayak izi, SiBUR'un sera gazı emisyonlarındaki sertifikalı azaltımlarıyla kısmen dengelendi. Her iki şirket de iklim etkilerini azaltma konusunda oldukça hırslı ve bu bir pilot çalışması, Türkiye pazarında ambalaj çözümleri için ''yeşil'' standartlar geliştirmeye yönelik ortak çalışmanın başlangıcı olacak.

Abdioğulları, karbon ayak izini azaltmak için üretim tesislerinde güneş enerjisini kullanıyor.

SİBUR, sürdürülebilir kalkınma stratejisi çerçevesinde, üretim tesislerinin modernizasyonunu ve üretim süreçlerinde kaynak ve enerji verimliliğinin artırılmasını amaçlayan tedbirleri hayata geçiriyor. Zapsibneftekhim'de gerçekleştirilen iklim projesi, daha önce Avrupa'nın önde gelen geçerlilik ve doğruluk teyit merkezi olan Verico SCE'den ISO 14064-2:2019 standartlarına uygun olarak CO2 eşdeğeri emisyonlarını yaklaşık 3 milyon ton azaltmak için onay aldı. Sertifikalı sera gazı emisyon azaltımları halka açık bir listede yayınlanıyor ve Rusya'da ve yurt dışında satın alınabiliyor ki bu işletmelerin ve bireylerin karbon ayak izlerini tazmin etmelerine imkan veriyor.

SİBUR'un yedi işletmede iklim projelerinin uygulanmasından elde edilen tüm karbon birimlerinin toplam portföyü, 10 yıllık vadede 10 milyon karbon birimini bulacak. Her karbon birimi, 1 ton karbondioksite eşdeğer sera gazı kütlesi olarak ifade edildiği, iklim projesinin teyit edilmiş sonucudur.
 

Bülteni paylaş
0 0