Şemsiye Hareketine Davet Var!
Basın Bülteni
17 Mar, 2017 10:52
Şemsiye Hareketine Davet Var!
1 şemsiye aç, binlerce çocuk aile bulsun. Koruyucu aile konusunda "farkındalık" geliştirmeye yönelik Şemsiye Hareketi projesi başlıyor.

19 Mart Pazar günü; Sosyal medya hesaplarında, şemsiyeli videolar ile fotoğraflar yayınlanacak. Katılımcılar; kendi cep telefonları ile çektikleri 10 saniyelik videolarını ve/veya şemsiyeli fotoğraflarını, “1 Şemsiye Kaç Çocuk Korur” sorusuyla paylaşarak, Koruyucu Aile projesine destek verecekler.

Sosyal Medya’da, Neden O Kadar Çok  “Şemsiye Videoları” Göreceğiz?

Proje geliştiricisi Hatice İnhanlı ile Türkiye’de ki 8 ayrı derneğin proje ortağı olduğu bu aksiyon; “yurtlar kapatılsın, her çocuk ailede büyüsün” bilinciyle, şemsiyelerle kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyor.

 “Koruyucu ailelik şemsiye gibi… Hayatın sağanak yağmurlarında ıslanmaması, kavurucu sıcaklarında yanmaması için çocuklara koruyuculuk yapıyor bu aileler. Bir çatı kadar sorumlulukları devasa ve katı değil… Çocuk Esirgeme Kurumu İl Müdürlüğü koruyucu aile ile “ortak ebeveyn” gibi hareket ediyor. Çocuğun bakım ve rehberliği için maddi ve manevi destek veriliyor. Koruyucu ailelik şemsiye gibi… Rengarenk şemsiyeler gibi koruyucu aileler gelen çocuklarla, çocuklar da katıldıkları ailelerle hayatlarını renklendirip güçleniyorlar.”

“1 şemsiye kaç çocuk korur?”

Türkiye ve Dünya'dan her duyarlı insanın katılabileceği hareketin, duyuru aşamasına; Denizli-İzmir-İstanbul-Ankara Koruyucu Aile Dernekleri, Hayat Sende Derneği, Genç Dönüşüm Derneği ve Bizim Çocuklar Derneği ile

  • Şarkıcı Çelik ve Sevtuğ Kasapbaşoğlu,
  • Bloggerlar @melinasmom, @herkeskadaranneyim
  • Tiyatrocu Murat Ercanlı
  • Üniversite Öğretim Görevlileri Dilek Durak, Hamdi Dilmenler, Enes Keskin
  • İş Dünyasından Minteks Y.K.Başkanı Özkan İrman, TOSYÖV Bursa Bşkn Yrdm Gülçiçek Bintaş… gibi kişiler katkı koydu.

Hayat Sende Derneğinin, Türkiye'de "Ulusal Koruyucu Aile Günü" olarak tanınmasını önerdiği 19 Mart’ta başlayan Şemsiye Hareketinin; 23 Nisan Çocuk Bayramına kadar sürmesi hedefleniyor. Bu süreç boyunca, kamuoyunda daha çok kişinin Şemsiye Hareketine katılarak; koruyucu aile bekleyen çocukların seslerine “yankı” olmaları bekleniyor.

www.1semsiyekaccocukkorur.com

Hatice İnhanlı                                                           

Proje Koordinatörü,                                                                                                     

0532 635 0773

Video
Bülteni paylaş
0 0