Hayatı hırsızlıkla geçen bir adamın trajik hikâyesi: "Kurban"
Basın Bülteni
24 Ağu, 2017 11:53
Hayatı hırsızlıkla geçen bir adamın trajik hikâyesi: "Kurban"
Yazar Toygun Aliza, gerçek bir olaydan kurguladığı yeni kitabı 'Kurban' ile kendi gibi bir kurban için ölüme giden Cemal'in hikâyesini çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

Bursa'nın Karacabey ilçesindeki bir köyde geçen hikâyede annesini ve babasını kazada kaybeden çocuk yaştaki kahraman Cemal'in dramı anlatılıyor.

"Kurban" adlı kitabı hakkında konuşan Yazar Toygun Aliza, ", Kitap, hayatın bir hırsız için bile kolaycılığı seçmek olmadığını ve her bireyin hayatta kalmak ve iyi ölebilmek için bir savaş verdiğini ama bu savaşı tercihlerden dolayı kaybettiğini gerçek bir hikâye üzerinden anlatıyor. Okurlar, kitapta temel hak ve hürriyetini dayatılandan öte bilmeyen insanların hiçten sayıldığı ve bir suç işlemedikçe yaşadığı dahi bilinmeyen, kendi içine hapsettiği toplumdan dışlanmış ve hiç olmamış birinin hikayesi ile karşılacak. Hayatı dramla geçen ve kendi gibi bir kurban için ölüme koşar adım giden aile babası Cemal'in gerçekle kurgulanmış trajik hikâyesini okuyacaklar" dedi.

Hikâyenin kahramanı Cemal, anne babasını tütün tarlasında çalışmaya giderken kendilerini götüren traktörün römorkunun savrulmasıyla orada kaza sonucu kaybediyor ve yıllarca süren dramı başlıyor.

Köy yerinde amca eline düşen çocuk, boğaz tokluğuna çalıştırılıyor, kız kardeşi küçük olduğu için yetimhaneye gönderiliyor ve ona da sahip çıkılmıyor. Cemal'in küçük amcasını, büyük amcasının karısıyla ilişkiye girerken görmesi sonucu olaylar değişiyor. Cemal'den kurtulmak için yetimhaneye gönderiyorlar. Yetimhaneden kaçan Cemal sokaklara düşüyor ve bir gece polisler tarafından alınıp sığınma evine götürülüyor.

Sığınma evinin görevlisi geceleri çocuklara hırsızlık yaptırıyor. Cemal'i de diğer çocuklarla hırsızlığa gönderiyor ve asıl macera başlıyor. Cemal artık ıslahevleri ve sokaklarda büyümeye başlayarak kendini bambaşka ve hiç beklemediği bir hayatın içinde buluyor.

Yazar Hakkında

1980 Bursa doğumlu olan şair, yazar, yönetmen ve gazeteci Toygun Aliza gazetecilik hayatına 2001'de Doğan Haber Ajansı'nda başladı. Anadolu Ajansı, Londra Olay Gazetesi, Dünya Gazetesi ve Posta Gazetesi gibi mecralarda muhabir, foto muhabiri, editör ve köşe yazarı olarak görev yaptı.

Edebiyat dünyasına ilk girişi ilkokul yıllarında yazdığı şiirler ile olan Aliza'nın deneme ve kısa öyküleri ilk kez 16 yaşında yayınlandı. Birçok dergi, gazete ve radyoda kendi adı ve kullandığı mahlaslar ile bilindi. 2005'te belgesel çekti. 2005 ve 2006'da iki film daha çekti. 2010'da gazeteciliği bırakıp sadece yönetmen ve yazar olarak İstanbul'da çalışmaya başladı. Halen yazar, editör, sanat yönetmeni, senarist ve yönetmen olarak çalışmaya devam ediyor. İlk kitabını 2009'da takma isimle yayınlatan yazarın Kurban adlı bu kitabı yazarın ikinci kitabı.

Bülteni paylaş
0 0