Global Times: BRI ortak gelişim ortakları bir araya geldi
Basın Bülteni
24 Kas, 2023 16:54
Global Times: BRI ortak gelişim ortakları bir araya geldi
Çin'in önerdiği Kuşak ve Road Initiative (BRI), "kalp bağlantısı" vizyonunu gerçeğe dönüştürdü ve BRI ortak ülkelerinden çok sayıda büyükelçi ve yetkili Çarşamba günü Doğu Çin'in Fujian Eyaleti, Fuzhou'da düzenlenen bir yuvarlak masa toplantısında bunun ortak kalkınmaya giden bir yol olduğunu söyledi.

Nepal'in Çin Büyükelçisi Bishnu Pukar Shrestha, "BRI dünyanın zihninde değişiklikler getirdi," dedi ve girişimin sadece ulaşımda değil aynı zamanda zihinlerde ve kalplerde de bağlantıya odaklandığını belirtti.

Shrestha, "Bu vizyon ve konsepte artık erişmek mümkün hale geldi" diye devam etti. Nepal'in BRI'dan çok yararlandığını ve Nepal'de demiryolları ve karayolları da dahil olmak üzere ikili iş birliğini güçlendiren ve ülkenin gelişmeye devam etmesine olanak tanıyan farklı projelerin tamamlandığını söyledi.

Shrestha, ana katılımcılar olarak ticaret odaları, sanayi birlikleri ve diğer sosyal kuruluşlar olan dünyanın ilk uluslararası işbirliği ve değişim platformu olan Belt and Road Global Chambers of Commerce and Association Conference'da düzenlenen yuvarlak masa toplantısında açıklamalarda bulundu. Her yıl düzenlenen konferans, BRI işbirliği ilerledikçe ticaret odalarının kaynaklarından yararlanmayı ve yeni uluslararası işbirliği fırsatlarını keşfetmeyi amaçlıyor.

Yuvarlak masa toplantısında, COVID-19 salgınının süreci geciktirdiğini ancak böyle bir küresel girişimin önemini de ortaya koyduğunu belirten Somali Büyükelçisi Çin Awale Ali Kullane, "BRI artık bağlantılı olan dünyaya bir fırsat veriyor ve girişimin potansiyeli sınırsız." dedi.

Sri Lanka'nın Çin Büyükelçiliği'nden chargé D'Affairs Kadirkamu Kandasamy Yoganaadan, BRI kapsamında limanlar, havaalanları ve otoyollar da dahil olmak üzere bir dizi altyapı inşaat projesini sıraladı. Colombo Port projesini örnek alan Yoganaadan, projenin modern sürdürülebilir tasarım ve akıllı şehir konseptiyle inşa edildiğini, bilişim sektörü, finansal hizmetler ve nakliye lojistiği alanlarında yatırım fırsatları sunduğunu söyledi.

Arap Devletleri Birliği'nin Pekin'deki Misyonunun chargé d'affaires Ahmed Chouaib, BRI'ya katılan Arab ülkelerinin Çin ile yüksek derecede etkileşim sergilediğini söyledi. Bu girişim, ulusal ve etnik sınırları aşan bir karşılıklı bağlantı gücü olan uluslararası işbirliğinin gücünü temsil etmektedir. 

Chouaib, Çin ile Arap ülkeleri arasındaki halklar arası iletişimin güçlendirilmesinin de BRI'nin ayrılmaz bir parçası haline geldiğini ve kültürel, turizm ve sanatsal işbirliklerinin ortaya çıktığını kaydetti.

BRI, Çin ile Arab ülkeleri arasındaki birliğin sembolüdür. Chouaib, yol ve köprü inşa etmenin yanı sıra, daha bağlantılı, müreffeh ve uyumlu bir işbirliği de yaratabileceğini söyledi.

Bülteni paylaş
0 0