Fettah Can: “Bach bugün Türkiye’de müzik yapsaydı aç kalırdı
Basın Bülteni
10 Mar, 2017 17:20
Fettah Can: “Bach bugün Türkiye’de müzik yapsaydı aç kalırdı
Müzik dünyasına bestecilikten yorumculuğa geçen Fettah Can, CRI TÜRK FM’de Michael Kuyucu’nun programına konuk oldu.

Albümünün ikinci klip şarkısı “Olan Oldu Bize” ile başarısını pekiştiren Fettah Can, ilk solo albümünü aslında 18 yaşında iken hazırladığını, bu albümde Gülben Ergen’e verdiği “Yalnızlık” adlı bestesini de ilk kez seslendirdiğini ama bu albümü hiçbir zaman piyasaya çıkartmadığını söyledi. Fettah Can müzik dünyasından para kazanmanın çok zor olduğunu ve söyledi ve ekledi: “Eğer Bach Türkiye’de yaşasaydı çıldırırdı”.

Müzik Endüstrisinde Para Yok

Türk müzik endüstrisinde üreten müzisyenlerin fazla para kazanamadığını söyleyen Fettah Can, Michael Kuyucu’ya gençlerin televizyonun renkli dünyasına çok inandıklarını ve bunun yanlış olduğunu söyledi. Fettah Can: “Türkiye'de besteciler konforlu yaşamıyor, biz sadece bir defa para kazanıyoruz oda şarkıyı satarken. Bunu gençlere de söylüyorum; çok büyük hayaller kurmamalılar. Müzik endüstrisinde yaptığınız size çok büyük paralar kazandırmayabiliyor. Şu an özellikle mesela, müzisyenler için de besteciler için de sahneye çıkmıyorsa para kazanmak çok zor. Bir albüm yaptığımda hemen bana her şeyi verecekler şeklinde düşünmesinler, öyle bir dünya yok. Bu bana biraz kandırmaca gibi geliyor. Bir de televizyona çok aldanmasınlar, gördükleri şeylerin birçoğu gerçek değil. Bugün başarılı olduğunu düşündüğünüz herkesi aslında çok uzun zaman bu işlere emek verdiğini görebilirsiniz.” Dedi.

Yarışma Programları Müziği Kolay İş Gibi Gösteriyor

Fettah Can, Michael Kuyucu’ya müziğin kolay bir iş olmadığını ve herkesin yapabileceği bir iş olmadığını dile getirdi. Fettah Can: “Kimsenin kendini kimseden üstün görmeye hakkı yok, Bach ve Mozart yapacağını yapmış. Klasik müziğe baktığınız zaman kusur bulmanız çok zordur. Biz şimdi popüler müziğe hizmet ediyoruz, yaptığımız şeyin 100 yıl boyunca sevilmesini beklemek bence aptallık olur. Sonuçta bir dönemi var; 1 yıl çok severler, 5 yıl, hadi 20 yıl çok sevilsin; ama 100 yıl boyunca o klasik eserler gibi kalacağını düşünerek böyle cümleler kuruyor bazı arkadaşlarımız. Onlara da söylüyorum aslında. Müziğin çok kolay bir işmiş gibi gösterilmesine de karşıyım. Herkesin yapabileceği bir iş de değil. Özellikle yarışma programları bunun çok kolay bir işmiş gibi olduğu izlenimini yaratıyor. Bu iş aslında tek başına yapılan bir iş değil; çok ciddi ve doğru bir ekibin bir araya gelmesiyle oluyor. Bunlar da hem zaman ve hem para istiyor.” dedi.

Bach Bugün Türkiye’de Müzik Yapsaydı Aç Kalırdı

Michael Kuyucu, CRI TÜRK FM’de Fettah Can’a ‘eğer Bach bugün Türkiye’de müzik yapsaydı şansı ne olurdu?” şeklinde sorusuna Fettah Can’ın verdiği yanıt ilginç oldu. Fettah Can: “Bugün Bach Türkiye’de yaşasaydı kahrolurdu, aç da kalabilirdi. Şu an duydukları şeyden çok mutlu olmazdı. Daha yakın zamana gelelim. Onno Tunç eğer yaşıyor olsaydı, şu an dinlediğimiz şarkıların formları çok değişik olurdu. Gerçekten iyi şeyler verdiler, güzel kapılar açtılar o adamlar. Kalsalardı, popüler müziğimiz biraz daha iyi olabilirdi.  Bu işin içinde bir ticaret var. Çok güzel işler yapan; ama rakam olarak ne You Tube'da yüz binleri gören ne de CD satışları iki bini geçmeyen çok iyi müzisyen arkadaşlarımız var. Onlar iyi müzik yapıyorlar; ama müziklerini kitlelere ulaştıramıyorlar” dedi.

Yeni İsimlere Şans Verilmiyor

Fettah Can yeni isimlerin radyo ve televizyon kanallarında yayınlanması gerektiğini söyledi ve medyaya bir çağrıda bulundu. Fettah Can : “Beni günde yedi-sekiz kez çalıyorsanız, ben kendi payımdan bir-iki tanesi mesela genç arkadaşlara verilsin isterim. Benim şarkımı iki kez eksik çalsınlar yerine yeni sanatçıları yayınlasınlar. Ulaşmayan şeyin ne olduğuna dair kimse karar vermez, önce müziğin ulaşması lazım. Bir sürü genç arkadaşımız çıkıyor, daha dinleyiciye ulaşmadan yok olup gidiyorlar, bence biraz daha fazla şans vermek lazım yeni isimlere” diyerek radyo kanallarına yeni isimleri desteklemeye davet etti.

Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
G Medya

Adres : Rasimpaşa Mh. Bayramyeri Sk. Çağdaş İş Merkezi No: 19 Kat: 2/14 Kadıköy / İSTANBUL

Telefon : 0216 330 10 04

Web : http://www.gmedya.com

E Posta : bilgi@gmedya.com

İletişim Yetkilisi