Dijital müzik uygulamaları radyoyu tehdit etmeye başladı
Basın Bülteni
24 Nis, 2017 07:04
Dijital müzik uygulamaları radyoyu tehdit etmeye başladı
İstanbul’da Gelişim Üniversitesi tarafından düzenlenen 3.th International New Media Conference (3.Uluslararası Yeni Medya Konferansı) ‘da radyonun geleceği konuşuldu.

CRI TÜRK Medya Grubunun genel müdürü Doç. Dr. Michael Kuyucu konferansta yaptığı konuşmada “Dijital Müzik Platformları Müzik Kutusu Radyoyu Öldürdü mü? Üniversite Öğrencilerinin Müzik Dinleme Mecraları” başlıklı araştırmasından geçlerin müzik dinleme aracı olarak dijital müzik uygulamalarını tercih ettiğini söyledi.

Gençlerin Yüzde 7,1’i Hiç Radyo Dinlemiyor

Üniversite öğrencilerinin radyo dinleme alışkanlıklarının yanı sıra müzik dinlerken hangi mecrayı seçtiklerine yönelik bulguların açıklandığı 5.850 üniversite öğrencisine uygulanan araştırmada, öğrencilerin yüzde 7,1’nin hiç radyo dinlemediği, yüzde 64,8’nin ise radyoyu mobil ortamda akıllı telefon veya otomobilde ki radyo alıcıları aracılığı ile dinlediği açıklandı. Gençlerin yüzde 17,9’u her gün radyo dinlemezken, yüzde 58,1’i günde 1 saatten az radyo dinliyor. Üç saatten fazla radyo dinleyenlerin oranı yüzde 5,1

En Çok Tercih Edilen Dijital Müzik Platfomları

Türkiye’ye merhaba diyen son global medya markası CRI TÜRK Genel müdürü Doç. Dr. Michael Kuyucu, ARGE çalışmalarına çok önem verdiklerini, çeşitli araştırmalarla Türkiye’de ki medya tüketimini incelediklerini ve mecralara yönelik yatırımlarını buna paralel olarak gerçekleştirdiklerini söyledi.

Araştırmada üniversite öğrencilerinin en çok tercih ettiği dijital müzik platformu yüzde 40,9 ile Spotify oldu. İkinci sırada yüzde 17,5 ile Apple Music, üçüncü sırada ise yüzde 15,6 ile Fizy adlı dijital müzik platformu yer aldı.

Müzik Dinlerken Seçilen Mecra: Dijital!

Araştırmada üniversite öğrencilerinin müzik dinlemek için ilk dijital müzik uygulamalarına başvurdukları belirtilmiştir. Üniversite öğrencilerinin yüzde 66,7’si müzik dinlerken ilk önce dijital müzik uygulamalarını tercih ettiğini söylemiştir. Müzik dinlemek için ilk radyoyu tercih edenlerin oranı yüzde 16,2 iken, hem radyo hem de dijital müzik uygulamalarını tercih edenlerin oranı yüzde 17,1 olmuştur.

Araştırmayı yapan Kuyucu, radyonun bir müzik kutusuna dönüştüğü ve son on beş yılda bu özelliğini yavaş yavaş dijital müzik uygulamalarına bıraktığını söyledi. Müzik dinlemek için radyo yerine dijital müzik uygulamalarını tercih eden üniversite öğrencilerinin yüzde 15,9’u daha güncel müzik dinlemek için dijital müzik uygulamalarını tercih ettiğin belirtirken, yüzde 24,9’u “kendi istediği müziği dinleyebildiği için” radyo yerine dijital müzik uygulamalarını tercih ettiğini söylemiştir. Dijital müzik uygulamalarının radyoya tercih edilmesinde etkili olan bir diğer faktörde yüzde 15,0 ile “istenilen şarkıya anında ulaşılabilme” olarak açıklandı.

Bülteni paylaş
0 0