Terakki Vakfı Okullarında Kütüphane Şenliği
Basın Bülteni
16 May, 2017 14:27
Terakki Vakfı Okullarında Kütüphane Şenliği
Terakkililer, her yıl gerçekleşen Kütüphane Şenliği’nde tüm haftaya yayılan çeşitli birçok etkinlikle buluştu.

Terakki Vakfı Okulları Kütüphaneleri tarafından her sene düzenlenen Kütüphane Şenliği;  Tepeören Yerleşkesinde 2 - 5 Mayıs, Levent Yerleşkesinde 8 - 12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti.

Yazarlarla Atölye ve Söyleşiler

Terakkili öğrenciler, “Çocuklar için Felsefe” kavramının en önemli temsilcilerinden olan Felsefeci, Eğitimci ve Yazar Nuran Direk’in atölye çalışmasına katıldı. Tepeören Yerleşkesinde ilkokul 1 ve 4. sınıf, Levent Yerleşkesinde ise 1. sınıf öğrencilerinin yer aldığı çalışmada Direk; “farklı-aynı”, “benzer”, “varlık” ve “felsefe” kavramları üzerine öğrencilerimizle düşünme çalışmaları ve uygulamaları yaptı.

Tepeören Yerleşkesinden ilkokul 1. sınıf öğrencileri, okudukları “Yeşil” adlı kitabın yazarı Çiğdem Odabaşı’yla interaktif bir söyleşide bir araya geldi. Odabaşı, doğayı koruma ve doğada yaşam hakkında bilgi verdikten sonra öğrencilerimiz, çevre kirliliği konusuyla ilgili çözüm önerileri üretti.

Her iki yerleşkeden ilkokul 3. sınıf öğrencileri, “Kitap Doktoru” isimli kitabın yazarı ve çizeri Rıfat Batur’la buluştu. Terakkili öğrencilerle interaktif bir söyleşi gerçekleştiren Batur, kitap okumanın önemini ve kitapları sevme serüvenini tiyatral bir şekilde aktardı. Ardından öğrencilerimiz, kitaplarını Batur’a imzalattıktan sonra söyleşi sona erdi.

Yazar Göknur Birincioğlu, Düş Atölyesi etkinliğinde her iki yerleşkede ilkokul 2. sınıf öğrencileriyle “Sobe Ben Penelope!” kitabı hakkında söyleşti. Terakkili öğrenciler, bu söyleşide meslekler hakkında bilgi edindi ve merak ettikleri sorulara cevap aldı.

Ortaokul 5. sınıf öğrencileri, her iki yerleşkede Türkçe Bölümüyle ortak planlanan etkinlikte Drama Eğitmeni ve Oyuncu Arzu Suriçi’yi konuk etti. Türkçe derslerinde okudukları John Boyne'nin "Yanlışlıkla Dünyanın Öbür Ucuna Uçan Çocuk" adlı kitabın bir çalışması olan bu etkinlikte öğrenciler, kitaptaki kahramanın hayatını nasıl devam ettireceğine dair düşüncelerini dağıtılan kartlara yazdı.

Tepeören Yerleşkesinde ortaokul 5. sınıf öğrencileri Yazar Feyza Hepçillingirler’le, okudukları “Off, Dilim!” kitabı üzerine söyleşti. Öğrenciler bu söyleşide, Türk dili ve okuma kavramı hakkında bilgi edindikten sonra yazara kitaplarını imzalattı. Daha sonra, ortaokul 8. sınıf öğrencileri, Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ile bir araya geldi. Öğütçü, öğrencilerle Orhan Kemal ve Türk Edebiyatı üzerine sohbet etti.

Ayrıca, Ortaokul Türkçe Bölümünün geleneksel çalışmalarından “Öykü Yazma Yarışması”nın bu yıl on ikincisi Kütüphane Şenliği çerçevesinde gerçekleşti. Yazarlar Feyza Hepçilingirler, Semih Gümüş, Oya Adalı ve Türkçe Bölümü Başkanı Handan Kızıl’ın seçici kurulda yer aldı. Ödül törenine katılan lise Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Dilek Özçelengir, okumanın yazmayı beslemesi ve edebiyat öğretmenlerimizden Şair Gonca Özmen, yaratıcılığın yazma eylemine katkısı üzerine öğrencilerimizle kısa bir söyleşi yaptı.

“Öyküler Anlatsın” adlı kitabın derleyeni ve Terakki mezunu İshak Reyna, Levent Yerleşkesi ortaokul 8. sınıf öğrencileriyle “okumak ve yazmak” hakkında konuştu.

Çocuk Yogasından Domates Yetiştirme etkinliğine…

Levent Yerleşkemizden ilkokul 2. sınıf öğrencilerimiz, Yaratıcı Drama Öğretmenimiz ve Yazar Hafize Çınar Güner’le çocuk yogası etkinliği gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz bu etkinlikte, Güner’in yazdığı “Aslan’ın Doğum Günü” adlı kitapta yer alan öyküyü dinleyerek öyküye uygun yoga hareketlerini yaptı.

Levent Yerleşkesi ilkokul 2. sınıf öğrencileri, Terakki’de Yaratıcı Drama Öğretmeni olan, Yazar Hafize Çınar Güner’le çocuk yogası etkinliği gerçekleştirdi. Terakkili öğrenciler bu etkinlikte, Güner’in yazdığı “Aslan’ın Doğum Günü” adlı kitapta yer alan öyküyü dinleyerek öyküye uygun yoga hareketlerini yaptı.

Levent Yerleşkesinde ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin seramik dersinde yaptığı “Kitap Desteği” konulu seramik çalışmaları sergisi ve 1 - 4. sınıf öğrencilerinin “Kitap Sevgisi” konulu resim sergisi hafta boyunca sergilendi.

Tepeören Yerleşkesinde lise öğrencileri, okuma eyleminde farkındalığı amaçlayan “Her Şeyi Bırak, Oku” etkinliğinde belirlenen saatte her şeyi bırakıp sınıflarında kitap okudu.  Ayrıca Liseli gençler, 4, 5 ve 6 yaş seviyesindeki Terakkili miniklere bahçede hikaye ve masallar okudu.

Levent Yerleşkesinde 1 - 4. sınıf öğrencileri, okuyup beğendikleri bir kitabı hazırladıkları görsel sunumlarla kendilerinden küçük yaş seviyesindeki arkadaşlarına sınıf ortamında tanıttı.

Levent Yerleşkemizde ortaokul 5. sınıf öğrencilerimizden oluşan “Şiirler Sahnede Kulübü” öğrencilerimiz, Mehmet Güler’in “Çocuk Kitaplığında Sabah Tartışması” öyküsünü tiyatrolaştırarak “Okuma Radyosu” şeklinde ilkokul kütüphanesi rahat okuma odasında arkadaşlarına sundu.

Tepeören Yerleşkemizden anaokulu 4, 5 ve 6 yaş çocuklarımız, doğayla ilgili farkındalığı artırmak için düzenlenen domates yetiştirme etkinliğine katıldı. Çocuklarımız, öncelikle domatesin yetişme hikayesini dinledi. Ardından, domatesin yapısını inceledi. Etkinlik sonunda öğrendikleri yeni bilgileri domates tohumu ekerek pekiştirdi. İlkokul 1. sınıf öğrencilerimiz, Levent Yerleşkemizden ilkokul ve ortaokul seviyesindeki Çizgi Film Kulübümüzün hazırladığı “Benim Evim Kitaplık” çizgi filmini izlediler.

Levent Yerleşkesinden anaokulu 6 yaş çocukları, Masal Abla Kitap Tiyatrosu’nun hazırladığı kitap sevgisi, kitap okuma alışkanlığı ve tasarruf yapma konularının işlendiği “Benim Kitap Hazinem” adlı tiyatro oyununu; her iki yerleşkeden ilkokul 4. sınıf öğrencileri ise Kelime Çocuk Oyunları Atölyesi’nin “Mary Poppins” oyununu izledi. Aynı isimli kitaptan oyunlaştırılan Mary Poppins; çocukların düş ve düşünce dünyasına seslenerek onları eğlendirirken aynı zamanda da kitaptaki temalar hakkında düşündürme ve merak uyandırma üzerineydi.

Tepeören Yerleşkesinde ilkokul öğrencilerinin piyano ve keman dinletilerinin yanı sıra Ortaokul Gitar Grubu öğrencilerimiz; Levent Yerleşkesinde ilkokul ve ortaokul seviyesindeki Perküsyon Grubu öğrencileri, lise seviyesinde Terakki Rock Orkestrası ve Terakki Brass Band Grubu öğrencilerimiz müzik dinletisi sundu.

Terakki Vakfı Okullarında Kütüphane Şenliği; Can, Tudem, Kelime, Efe Dünyası, Pearson, Abm, Potikare, National Geographic, Martı, Homer, Scholastic, O2, Bulut, Kırmızı Kedi, Mandolin, Kök, Beyaz Balina, Pan, İş Bankası, Redhouse-Sev, Tema Vakfı, Okuryazar, Altın Kitaplar, İzlenim, Arkeoloji ve Sanat, Milenyum ve Doğan Egmont Yayınlarının katılımıyla sona erdi. Kitap stantlarını belli program dahilinde gezen ilkokul ve ortaokul öğrencileri, bu stantlarda kendi yaş ve seviyelerine uygun olan kitapları inceleme fırsatı buldular.

Bülteni paylaş
0 0