Sosyal Fobi Nedir ve Nasıl Yenilir?
Basın Bülteni
21 Tem, 2016 06:53
Sosyal Fobi Nedir ve Nasıl Yenilir?
Sima Psikolojik Danışmanlık Merkezinden Uzm. Psk. Mahir Efe Falay genç yaşlı, zengin fakir, kadın erkek tanımayan ve son yıllarda iyice artan ve kişileri işlerinden ayrılmaya dahi götüren sosyal fobi problemi ile ilgili bilgi verdi.

Sosyal fobi, hayatların kalitesini oldukça düşüren bir bozukluktur. Ve son zamanlarda sıkça görülmektedir.

Sosyal Fobi’nin son yıllardaki artışının nedenini anlatan Falay “Öncelikle artan teknoloji ve cep telefonu kullanımı sosyal fobinin tetiklenmesinde önemli etken. İnsanlar davranmak yerine ellerindeki cep telefonunu sayesinde çeşitli sosyal ağlarda konuşuyor gülüyor eğleniyor. Fakat nasıl bir beceri ancak yapa yapa iyileştirilecekse, performans becerisi de yapılmadığı için en baştan hiç iyileşmiyor.

Diğer neden de son zamanlarda artan rekabetçilik atmosferi. Toplumsal düzen artık daha az affetmekte. Ve normalin biraz dışında kalanları kenara itmektedir. Sosyal fobide de en baştan bir performans kaygısı olduğundan, Sosyal fobi hastaları daha fazla sıkıntı çekmekte” dedi.

HAYATINIZDAN SOSYAL FOBİYİ ATMANIN YOLLARI

“Herşeyden önce davranmak esas. Hem kafanızda biriken kaygıyı sıfırlamak için hem de davranıp da sonucu görmek için çok önemli. Diğer türlü, davranmayınca, içinizde kalacak sözler, düşünce ve duygular sizi yavaş yavaş yiyip bitirebilir.

İkinci önerilebilecek yol da anda kalmaktan geçer. Şöyle ki; geçmiş geçti. Gelecek gelmedi. O halde elinizde kalan tek şey içinde bulunduğumuz andır. Ve size düşen de anı yaşamak, an’a gelecek ya da geçmişin sızmasına izin vermemektir. Bu şekilde daha hafif hissedeceksiniz.

Diğer yol da kendinizi ikna etmekten geçer. Düşünün; zaten tüm sorun en temelinde bir ya da birden çok ‘inancınızdan’ dolayı çıkmadı mı? Madem düşünceniz duygularınızı ve davranışlarınızı ciddi oranda etkileyebiliyor, neden diğer türlüsüne inanmayasınız? Diğer türlüsü dediğimse aklınıza ‘en kötü ne olur ki?’ düşüncesini koymaktır. Ardından öncesinde afalladığınız herhangi bir olayın aslında o kadar kötü ve hatta hiç kötü olmadığını fark ettiğinizde tereyağından kıl çeker gibi davranabilecek, yani performansı sergileyebileceksiniz.”

İNANCIN SOSYAL FOBİYE ETKİSİ

Nasıl ki tarih boyunca çeşitli coğrafyalarda büyük katliamlar yaşanmıştı ve çoğu da bir ‘inanç’ ile ateşlenmişti diyen Uzm Psk Mahir Efe Falay  “Kişisel hayatlarınızda davranımlarız da bir inançla sönümlenebilir veya ateşlenebilir. O yüzden siz de inancın davranışları belirleyen büyük gücünü yabana atmayın.” İfadelerini kullandı.

Son olarak Falay, “İnanç, anda kalma ve davranış eksikliği sosyal fobi veya sosyal anksiyete dediğimiz bozukluğa götürebilir. Fakat nedenleri böylesine belliyken, o nedenlerle uğraşıp da yaşadığınız tüm sıkıntıları geri çevirme şansı her zaman mevcuttur.” dedi.

Bülteni paylaş
0 0