‘’Sporda da cinsiyet ayrımını kaldırmak görevimiz’’
Basın Bülteni
08 Mar, 2021 09:38
‘’Sporda da cinsiyet ayrımını kaldırmak görevimiz’’
Ülkemizde kadınların spora katılım oranı gerek kamu gerekse özel sektör tarafından yapılan yatırımlar ve destekler ile her geçen yıl artıyor. Öyle ki Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan son verilere göre 2002 yılında 66 bin 356 olan lisanslı kadın sporcu sayısı, 18 yılda 25 kat artarak 1 milyon 729 bin 558 oldu.

Ülkemizde kadın takımlarının erkek branşlarına göre sponsor bulmakta zorlandığını belirten HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, “  Aksine kadınların dezavantajlı konumuna dikkat çekmek ve bu durumun tersine dönmesi gerektiğini vurgulamak adına kadın branşları ve sporcuları daha çok desteklenmeli.  Biz de bu bakış açışı ile 11 yıl önce 1 takım ile çıktığımız bu yolculuğu 10 farklı kadın takımına ve 2 bireysel sporcuya destek olarak sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kadınlar, toplumsal hayatın her alanında olduğu gibi sporda da eşsiz başarılara imza atıyor. Kadınların spor alanındaki başarıları kadın branşlarına olan desteği her geçen gün artırıyor. Her 3 lisanslı sporcudan birini kadınların oluşturduğu ülkemizde kadın branşlarına verilen desteklerin sürdürülebilirliği olmazsa yakalanan gelişmelerin anlamı olmayacağını belirten HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, “Türk sporunda kadınlarımızın hak ettiği yeri almaları için onlara fırsatlar sunarak desteklerin devam ettirilmesi gerekiyor. Bunu sadece devletten beklemek olmaz, özel sektör de elinden geleni yapmalı. Kadınlara verilen hakları korumak, kadının iş ve sosyal yaşamında çağdaş ve saygın yerini alabilmesi, cinsiyet ayırımının kaldırılması için çalışmak hepimizin görevidir. Bu amaç doğrultusunda sponsorluklarımız içerisinde bir anlamda fırsat eşitliği yaratma ve kadınları her alanda destekliyor olma gururunu yaşattığı için kadın takımlarımızın yeri bizlerde ayrıdır” ifadelerini kullandı.

Kadın Takımlarına Olan Desteğimiz Artarak Devam Ediyor

Toplumsal cinsiyet kalıplarının sporda da kırılması gerektiğinin önemine vurgu yapan Hancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Ne yazık ki ülkemizde kadın takımları, erkek takımlarına oranla sponsor bulmakta çok zorlanıyor. Bildiğiniz üzere spor, gerek sponsorların gerekse taraftarların destekleri ile ayakta durulabilen bir alan. Yeterli desteği göremediği için kapatılmak durumunda kalan şubelere hepimiz şahit oluyoruz. Hal böyle olunca branş ayrımı olmaksızın kadın takımlarımıza artan desteğimizi arttırarak devam ediyoruz ve çok güzel geri dönüşler alıyoruz.  Bizlere de kadın takımlarımızın başarılı yolculuklarını heyecanla takip etmek kalıyor. Bu vesileyle tüm kadınların, 18 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.”

Bülteni paylaş
0 0