Kartal-Kaynarca metrosuna yerli firma damgası
Basın Bülteni
02 Ara, 2016 13:56
Kartal-Kaynarca metrosuna yerli firma damgası
Elektrik taahhüt sektöründe faaliyet gösteren ORGE CEO'su Nevhan Gündüz, Kartal-Kaynarca metro hattında yaptığı çalışmalarla, bir metro projesinin tüm elektrik, sinyal, zayıf akım işlerini gerçekleştiren ilk yerli firma olduklarını belirtti.

ORGE, elektrik taahhüt sektöründe 51 yıla yaklaşan deneyimiyle 4,5 kilometre uzunluğa sahip ve 3 istasyondan oluşan Kartal-Kaynarca Metro Hattı’nda gerçekleştirdiği yatırım ile yerli sermayeye de örnek oldu.

Günde ortalama 700 bin kişinin seyahat ettiği Kadıköy-Kartal Metro hattının devamı olarak hizmete giren Kartal-Kaynarca Metro güzergahında 700 bin yolcuya ek olarak 300 bin kişinin daha taşınması öngörülüyor.

Kartal-Kaynarca metrosunun tüm elektrik işlerini üstlendi

Kadıköy ile Kaynarca arasını 38.5 dakikaya indirecek olan ve toplamda günde 1 milyon yolcunun seyahat edeceği proje kapsamında metro güzergahı boyunca toplam 845 bin metre kablo kullanıldı.

İstanbul ulaşımına nefes aldıracak metro projesinde güzergahın tamamında 60 bin metre kablo tavası kullanılırken, 280 bin adet dübel çakıldı. Proje kapsamında Kartal-Kaynarca metro hattında 13 bin metre EMT imalatı yapılırken, 300 adet elektrik panosu imalatı ve montajı, 7 bin 500 akü ve 8 bin 500 armatür montajı da yapıldı. Bu proje için ORGE’nin taahhüdü yaklaşık 13 milyon Euro oldu.

4,5 kilometre uzunluğundaki Kartal-Kaynarca metro güzergahında 3 istasyonda 5 trafo merkezinde 34.5 kV Şalt sistemi kuruldu. Projede ayrıca topraklama sistemi, akü ve akü şarj cihazları, kaçak akım topraklama, korozyon kontrol sistemleri, kumanda kontrol, alçak gerilim besleme ve dağıtım sistemi, hatboyu ve istasyonların sinyalizasyon sistemi kablolama altyapısı, aktif cihaz montajı, 0.4 kV AG ana dağıtım panoları, yolcu bilgilendirme sistemi, yangın ihbar, kontrol sistemi, alçak gerilim tesisatı, aydınlatma sistemi ve kapalı devre kamera sistemi de hayata geçirildi.

Metro projelerinin elektrik işlerinde ilk yerli firma

ORGE Elektrik Taahhüt CEO’su Nevhan Gündüz, yeni açılan metro güzergahında yapılan çalışmalar hakkında sektördeki 51 yıla yaklaşan tecrübelerini Kartal-Kaynarca arasında tamamlanan Yakacık ve Pendik’ten de geçen metro projesine aktardıklarını belirtti. Hem şirket hem de ülke adına çok önemli bir iş gerçekleştirdiklerini vurgulayan Nevhan Gündüz, "Bugüne kadar yapılan metro projelerinde ilk kez bir yerli firma tüm elektrik, sinyal, zayıf akım işlerini tamamlamış oldu" diyerek yerli firmalara örnek olduklarını söyledi.

Nevhan Gündüz: ORGE büyük projelerde görev alıyor

ORGE’nin devam eden projelerinden bahseden Nevhan Gündüz: “Topkapı'da yer alan eski Şişecam Fabrikası arazi üzerinde İş GYO ve NEF ortaklığında hayata geçirilen İnistanbul’un ilk iki etabının elektrik taahhüt işlerini üstlendik.  Bu iki etapta toplam 1.726 daire bulunuyor. 26 milyon TL civarında bir sözleşmemiz var. Quasar İstanbul projesinde sona yaklaştık. Quasar İstanbul metalüks olarak tanımlanan bir konsepte ve “Dünyanın En İyi Rezidansı” ödülüne sahip bir proje. Mecidiyeköy’de bulunan ve 46 katlı iki kuleden oluşan projede bir kule dünyaca ünlü Fairmont Hotel’e ev sahipliği yapacak. ORGE CEO'su Nevhan Gündüz, "Ayrıca projedeki rezidans ve ofislerin işletmesini de Fairmont yapacak. Bu projede ana sözleşme ve ilave siparişlerle birlikte yaklaşık asgari 17 Milyon Euro artı 4 milyon ABD Doları tutarında büyüklüğümüz var. Fikirtepe’de Teknik Yapı’nın 6 adet 23 katlı bloktan oluşan, 1.300 daireli Concord İstanbul projesinde de görev alıyoruz. Bu projedeki sözleşmemiz ise 13 milyon TL civarında.” açıklamalarında bulundu.

ORGE Elektrik Taahhüt hakkında

1965 yılından bu yana sektörde hizmet veren Gündüz ailesi tarafından kurulan ORGE Elektrik Taahhüt, kuruluşundan bugüne toplam 3 milyon metrekareden fazla kapalı alanının elektrik taahhüt işlerine imza atmayı başardı. Nevhan Gündüz’ün CEO’luk görevini yürüttüğü ORGE, ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 sertifikalarına sahip bulunuyor. ORGE’nin tamamladığı projeler arasında Conrad Hotel İstanbul, Kadir Has Üniversitesi, Evora İstanbul, Mall of İstanbul, Prime Mall Antakya AVM, Pendorya AVM, Askaynak Tesisi, Bosal Mimasyan Tesisi, Thyssenkrupp Tesisi gibi çok sayıda marka konut, eğitim kampüsü, otel, AVM ve sanayi tesisi projeleri bulunuyor.

Bülteni paylaş
0 0