Global Times: Xi, Sincan'ın artık uzak bir köşe değil, BRI'da bir çekirdek alan ve bir merkez olduğunu söyledi
Basın Bülteni
21 Tem, 2022 09:10
Global Times: Xi, Sincan'ın artık uzak bir köşe değil, BRI'da bir çekirdek alan ve bir merkez olduğunu söyledi
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 2014 yılında Çin'in Sincan bölgesine yaptığı ziyaretten sekiz yıl sonra, kuzeybatı bölgesine ikinci bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret kapsamında, kapsayıcı hedef olarak sosyal istikrar ve daimi güvenliğin ve Bir Kuşak, Bir Yol Girişimini gerçekleştirmede bölgenin önemli rolünün altını çizerek yeni dönemde Çin Komünist Partisi'nin Sincan'ın yönetimine yönelik politikalarının tam ve sadık bir şekilde uygulanması için yapılan çalışmaları vurguladı.

Analistler, Xi'nin Sincan'a yaptığı ziyaretin, kargaşadan istikrara doğru köklü değişiklikler elde edilmesinin ardından, Çin'in batıya açılımında Sincan bölgesinin ana konum olarak belirlenmesinde yeni bir aşamaya geçildiğini işaret ettiğini belirtti. 

Salıdan cumaya kadar Sincan bölgesinde kalan Başkan Xi, Urumçi'deki birçok yeri ziyaret etti. Ayrıca Shihezi ve Turpan'a giderek köyleri ve Sincan Üretim ve İnşaat Kuruluşlarını teftiş etti ve yerel sakinlerle sohbet etti.

Ziyaret sırasında Başkan Xi ayrıca, Sincan'ı sağlıklı ekosistemler ve memnuniyet içinde yaşayan ve çalışan insanların bir arada olduğu, uyumlu, müreffeh ve kültürel olarak gelişmiş bir bölge haline getirmek için çağrıda bulundu.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Çin Sınır Bölgesi Araştırmaları Enstitüsü'nden Doç. Wang Yuting, Global Times'a verdiği demeçte; Xi'nin Sincan bölgesine yaptığı ziyaretin, uzun süreli istikrarı korurken ve ekonomik kalkınmayı sağlarken, Sincan bölgesinin yeni bir ekonomik kalkınma aşamasına adım attığının ve bunun Çin'in Bir Kuşak, Bir Yol Girişiminin gerçekleştirilmesinde temel bir merkez ve batıya yönelik açılımda ana konum olarak inşa edildiğinin güçlü ve önemli bir göstergesi olduğunu belirtti. 

Wang, Sincan ve Çin'in tüm batı bölgesinin istikrarı gerçekleştirdiğini ve bu sayede Çin'in batı bölgesini daha da ilerleterek Orta ve Batı Asya ülkeleriyle iş birliğini derinleştirmek için temel oluşturduğunu söyledi. Aynı zamanda, Sincan'ın İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın ana merkezi olarak rolünün önemli stratejik değeri ve anlamının da altını çizdi.

Salı günü Xi, Urumçi Uluslararası Liman Alanı'nı ziyaret etti. "Bir Kuşak, Bir Yol Girişimi başlatıldığından bu yana verimli sonuçlar verdi. BRI'nin ortak oluşumu ilerlemeye devam ederken, Sincan artık uzak bir köşe değil, bir çekirdek alan ve bir merkezdir. Burada yapılanların tarihi bir önemi vardır," dedi Xi.

Wang ayrıca, Xi'nin Sincan'daki ziyaretinin, bölgede etnik birlik yoluyla istikrarın korunması, Sincan'daki kültürlerin desteklenmesi, yerel sakinler arasında refahın teşvik edilmesi ve uzun vadeli bir bakış açısıyla Sincan'ın geliştirilmesi de dahil olmak üzere yeni dönemde Çin'in Sincan'ın yönetimine yönelik zenginleştirilmiş politikasını gösterdiğine dikkat çekti.

Çin'in ürünleri kıyı bölgelerinden ABD'ye ve Batı'ya ve ayrıca Sincan'ın kara merkezi aracılığıyla diğer bölgelere ihraç edilebilir; bu, yalnızca komşu ülkelerden gelen artan talebi karşılamakla kalmaz, aynı zamanda bölgenin yeni çıkış yolları bulmak için dışa açılmasını hızlandırmaya da yardımcı olur, diyerek sözlerini sonlandırdı Wang.

Bülteni paylaş
0 0