Gayrimenkul Uzmanı Haluk Çetin Açıkladı: İşte Doğru Yatırımın Formülü!
Basın Bülteni
13 Haz, 2024 13:20
Gayrimenkul Uzmanı Haluk Çetin Açıkladı: İşte Doğru Yatırımın Formülü!
Gayrimenkul ve Yatırım Uzmanı Haluk Çetin, gayrimenkulde bilinçli yatırımın önemini vurgulayarak "Geleceğinizi güvence altına almanın yolu, doğru zamanı yakalayıp doğru arsaları edinmekten geçer" ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul Uzmanı Haluk Çetin, gayrimenkul yatırımında önemli bir stratejiyi paylaşarak, bu yöntemi uygulayanların zengin olabileceğini vurguladı. Yatırımcılara seslenerek son zamanların kazandıran formülünün "arsa almak" olduğunu belirten Çetin, gayrimenkulde doğru yatırımın önemini şu sözlerle açıkladı:

"Bilindiği üzere gayrimenkul, geleceğimiz için atacağımız en önemli adımlardan biri. Ancak bu adımı doğru zamanda ve doğru şekilde atmak hayati önem taşıyor. Bizim için sağlam bir gelecek temeli sağlayacak şeyin doğru arsayı doğru zamanda almak olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim."

"FORMÜL NET: DOĞRU ZAMAN, DOĞRU ARSA"

Riskleri en aza indirip potansiyeli maksimize ederek, fırsatları değerlendirmenin tam zamanı olduğunu vurgulayan Haluk Çetin, "Geleceğinizi güvence altına almanın yolu, doğru zamanı yakalayıp doğru arsaları edinmekten geçer." diye konuştu.

BU MADDELERE DİKKAT!

Çetin, arsa satın alınırken sürecin tecrübeli gayrimenkul danışmanlık firmaları üzerinden yürütülmesinin önemine vurgu yaparak, arsa satın almadan önce dikkat edilmesi gereken temel kuralları şöyle anlattı:

"Danışanlarımızla birlikte arsa satın almadan önce izlediğimiz bazı süreçler var. Bunlar satın alma işlemi gerçekleşmeden önce dikkatlice araştırılması gereken hususlar. Öncelikle satın alacağınız arsanın imar izni var mı, yani yapılaşmaya açık mı buna bakmak gerekir. Çünkü her arazi arsa değildir. Danışanlarımızın, satın almak istedikleri arsanın imar izninin olup olmadığını anlaması için ilk bakmaları gereken yer tapu senedi. Tapusunda eğer 'arsa' yazıyorsa imarlı arsa, 'tarla' yazıyorsa ya imarsız arsa ya da güncel tapusu alınmamış demektir. Tapuda kontrol edilmesi gereken bir diğer şey de, arsanın üzerinde ipotek, haciz gibi herhangi bir şerh bulunup bulunmadığıdır.

"CEZAYI SİZ ÖDEMEK ZORUNDA KALABİLİRSİNİZ"

Arsa üzerinde ruhsatsız bir yapı varsa belediyenin keseceği cezayı arsanın yeni sahibi ödemek zorunda kalabilir. Bu da dikkat edilmesi gereken bir nokta."

Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu hatırlatan Haluk Çetin, arsa satın almadan önce jeolojik konumun da dikkate alınması gerektiğini söyleyerek konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Satılık arsa yatırımı yaparken jeolojik yapının da bilinmesi gerekir. Heyelan bölgesine yakın olan veya toprağı kayan araziler tercih edilmemeli. Ayrıca sel ve deprem afetine maruz kalabilecek dere yatağı benzeri yerlerden de uzak durmak gerekiyor."

Bülteni paylaş
0 0