Eker Sailing Team 2. Yılında İtalya’da Podyuma Çıktı
Basın Bülteni
11 Nis, 2016 06:05
Eker Sailing Team 2. Yılında İtalya’da Podyuma Çıktı
Eker Sailing Team Melges 32 teknesiyle İtalya’nın Porto Venere şehrinde, Avrupa Şampiyonası’nın da yapılacağı toplam 4 yarıştan oluşan Melges 32 Eueropean Sailing Series 2016 yarışının ilk etabında üçüncü oldu.

Türkiye’de başarılara imza atan Eker Sailing Team yurtdışında da ilk başarısını kazandı. Geçen yıl da katıldığı Melges 32 yarışından eli boş dönen Eker ekibi, bu yarışta geçen sene kazandığı tecrübenin karşılığını aldı.  8-9-10 Nisan tarihlerinde üç  gün süren yarışlarda , on teknenin içerisinde yarışı üçüncü olarak tamamlayan Eker, bu yıl iddalı görünüyor. Geçen yıl verdiği demeçte Ahmet Eker ; Hedeflerinin üçüncü yılda podyuma çıkmak olduğunu söylese  de  bu durumda hedefine bir yıl daha erken ulaşmış oldular.
 

Eker Sailing Team Skipperi Ahmet Eker ;

Geçen yıl ilk defa katıldığımız Melges 32 sınıfı Avrupa Serisi’nde ikinci yılımıza çok güzel bir başlangıç yaptık. Bu yıl profesyonel olarak bizimle yarışan yelkencilerimizi İtalya’dan seçtik. Ana yelken trimcimiz geçen yılın dünya şampiyonu, Giorgio Tortarolo, taktisyenimiz ise daha genç ve daha önce Melges 24 Dünya şampiyonluğu olan Enrico Fonda idi.. Ekibin diğer elemanları ise balon trim Burak Zengin, flok trim Doğa Arıbaş, pit Burak Baran, irekdibi Emir İçgören, başüstü Engin Özgen, dümende ise ben vardım.

Bu yıl teknemizi hafifletmek için bütün elektroniklerimizi çıkardık ve tekneyi yarışa geçen seneye göre çok daha iyi hazırladık. İlk seride geçen yıl dünya şampiyonluğunda yarıştığımız yelkenlerle yarıştık. Porto Venere’ye  salı gününden gidip iki gün antrenman yapma fırsatımız oldu. Yabancılarımız ile iki kere daha önce  İstanbul’da antrenman yapmıştık. Cuma günü ilk yarışımızda kötü bir start alsak da yarışta toparlanarak altıncı olarak bitirdik. Aynı gün ikinci yarışta yine ortalarda başlamamıza rağmen üst sıralara çıkmayı başararak üçüncü bitirdik. İlk günün son  yarışında da dördüncü olarak sıralamada üçüncü sıraya yerleştik.

İkinci gün daha sert hava koşulları bizi bekliyordu. 18-20 knot güneyli havaya bir de yağmur eklenince zorlu bir yarış günü geçirdik. Ama sonuçlarımız ilk güne göre biraz daha iyiydi. İkinci günün ilk yarışında altıncı, ikinci yarışında ise ikinci olduk. Bu bizim kendimize güvenimizi arttırdı ama aynı zamanda heyecanımızı da üst seviyeye çıkardı. İkinci günün son yarışında yine ortalama bir start almamıza rağmen kendimizi çok hızlı yukarılara taşıdık ve son tura birinci olarak döndük. Ama heyecanımızdan balonu basarken sorun yaşadık ve birinci bitirebileceğimiz bir yarışı üçüncü olarak bitirdik.  Son güne başlarken üçüncü pozisyonumuzu koruyorduk ve heyecan doruktaydı. Rakiplerimiz ile aramızda 2 puan vardı. Son günün ilk yarışına yine ortama bir start ile başladık ama yine yükselerek rakibimiz G-Spot ile burun buruna bir mücadeleye giriştik. Son pupa ayağında G-Spot ile girdiğimiz mücadeleyi burun farkı ile kazanarak aramızdaki puan farkını bir puana indirdik. Son Yarışta G-Spot ‘ı geçebilirsek seriyi kazanıyorduk. Son yarış çok iyi bir start aldık ama ekibin üzerindeki baskı ve heyecan performansımızı etkiledi. Ortalamamızın altında bir yarış çıkardık. G-Spot ile çok yakın olmamıza rağmen son orsa şamandırası dönüşünde balonu basarken suya kaptırarak çok zaman kaybettik ve sonuncu olarak son yarışı bitirdik. Bu puan olarak attığımız yarış olduğundan pozisyonumuzu değiştirmedi ve seriyi üçüncü olarak tamamladık.  Ülkemizi temsil ettiğimiz Melges 32 serisinde kazandığımız bu başarı one design yat yarışlarında Türk ekip olarak kazanılan en iyi başarılardan biri. Bu bizi çok gururlandırıyor ve bu başarıyı önümüzdeki yarışlarda da devam ettirmek istiyoruz, dedi. Serinin ikinci yarışı, 29 Nisan -1 Mayıs tarihleri arasında İtalya Porto Ercole’de olacaktır.

Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
Eker Süt Ürünleri

Adres : Odunluk Mah. Erdoğan Binyücel Cad. No: 13/A, 16110, Nilüfer, Bursa, Türkiye

Telefon : 0 (224) 451 27 27 (PBX)

Faks : 0 (224) 451 27 30

Web : https://www.eker.com.tr

E Posta : info@eker.com