Kubuqi Modeli ile çölde yaşayan ailelerin hayatı değişti
Basın Bülteni
28 Eyl, 2017 11:15
Kubuqi Modeli ile çölde yaşayan ailelerin hayatı değişti
Kubuqi Çölü'nde hayata geçirilen yeni projeler ve yatırımlar, çölde yaşayan ailelerin kaderini önemli ölçüde değiştirdi.

Uluslararası çölleşme sorunu ile mücadelede örnek olan Kubuqi modeline dikkat çeken BON Cloud, çölde yaşayan ve gelecekten umutsuz ailelerin değişen hayatını hikayeleştirdi.

Çölün dışını hiç görmeyen ve çölde küçük bir evde yaşayan Tserenbaabuu’nun çocukluk döneminde en büyük hayali yeterli yiyeceğe ve kıyafete sahip olmaktı.

2006 yılında Elion Resources Grubu'nun çölde inşa etmeye başladığı yeni kasaba, Tserenbaabuu ve ailesi için umut oldu.

Kasabada inşa edilen evlerin yeni ve geniş olması, yola erişimi, elektriği ve suyunun olması yaşam standartlarında önemli iyileştirmeleri de beraberinde getirdi. Yeniden yerleştirme projesi kapsamında çobanlar kendilerine yeni iş imkânları buldu ve kendiişlerini başlatmalarına da izin verildi.

Günümüzde yeni kasabada turistlerin uğrak yerlerinden biri olan restoranı mutlu bir çift işletiyor. Moğol restoranları, otantik kuzu tabakları, sütlü çayı, şarapları ve otlakların misafirperverliğiyle turistler arasında ilgi görüyor. İşletmeciler, sezon boyunca günde dört bin yuan (450 $ - 600 $ arası) kazanabiliyor. Bu miktar kasaba kurulmadan önce kimsenin hayal bile edemeyeceği türden.

"Kubuqi modeli fakirliği bitirebilecek örnek bir model"

Elion Resources Grubu Başkanı Wang Wenbiao, Elion’un 30 yıldır çölleşme karşısında verdiği mücadelenin başarısını ve Kubuqi çölünde ilgili endüstrilerin gelişimini Birleşmiş Milletler Çölleşme Mücadelesi Toplantısında paylaştı. Konferans, Ordos, İç Moğolistan’da 6-16 Eylül arasında gerçekleşti. Elion tarafından geliştirilen “Kubuqi modeli” fakirliği bitirebilecek özel-kamu ortaklığına bir örnek olarak takdir kazandı.

1998 yılında Wang, başarısız ulaşım ağlarına sahip ve neredeyse batmakta olan Hangjinqi Tuz işlerinin kontrolünü ele aldı. En yakın tren deposuna tuz taşımak için doğrudan yollar yapmış ama bu yollar kısa sürede kum fırtınaları tarafından yok edildi. Yerel insanlara çölün yayılmasını önlemek adına bitki dikmek ve bu bitkilere bakmak için para verildi. Arazi, kuraklığa dayanıklı söğütler, kavaklar ve çalılar sayesinde yeşilliğe kavuştu. Bölge tarımını geliştirirken turizm de Tserenbaabuu gibi çöl girişimcilerine fırsatlar sunuldu.

Kubuqi Çölü'nde girişimciler iş sahibi oldu

Çocukken ulaşımın büyük bir sorun olduğunu söyleyen Tserenbaabuu, ailenin temel ihtiyaçları almak için en yakın şehre 30 mil boyunca develerin sırtında gittiklerine ve pazara gidip dönmenin üç gün sürdüğüne dikkat çekti.

Şimdilerse ise Tserenbaabuu iki komşusuyla birlikte, turistlere çöl kumları ve göl kenarında off-road turları düzenliyor. 16 adet off-road aracına sahipler ve ondan fazla profesyonel sürücü kiralıyorlar. Operasyondan sadece iki yıl sonra, yatırımlarının karşılığını almaya başladılar.

Tserenbaabuu’nun eşi ilk kızlarını doğurduğunda ona çimen şeklinde yazılan ve yeşillik, dinçlik ve umut anlamına gelen Yun Mengsha adını verdi. Çift, ailenin bir sonraki neslinin daha iyi ve daha mutlu bir hayatı olabileceğini umut ediyor.

Çölleşme karşıtı model ödül aldı

Elion’un çölleşme karşıtı modeli, Kubuqi Çölü'nde yer alan 18.600 metre kare alanın üçte birinin yeşillendirilmesine yardımcı oldu. Wang Wenbiao, BM Çölle mücadele Toplantısında, çevresel bozulmayla mücadele etmesi, canlılığı desteklemesi ve gezegeni koruması nedeniyle 2013 Global Çöl Şampiyonu Ödülünü aldı.

Video
Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
BON Cloud

Adres : The BON Building CN16,Legend Town No.1 East Balizhuang Chaoyang District, Beijing P.R. China, 100025

Telefon : (010) 5227 0888

Faks : (010) 5227 0999

Web : http://www.bon-cloud.com

E Posta : info@bon-cloud.com

İletişim Yetkilisi
  • Nona Nona BON Cloud International Business Department Detaylar