Folik asit zengini pirinç sağlıklı diyet ve beslenmede önemli
Basın Bülteni
21 Eyl, 2016 06:00
Folik asit zengini pirinç sağlıklı diyet ve beslenmede önemli
Yapılan araştırmalar, folik asit ve demir gibi besin öğelerini içeren pirincin, besleyici bir diyet için önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Amerika’da yapılan birçok yeni araştırmaya göre, sağlık için büyük önem taşıyan folik asit ve demir gibi besin öğelerini içeren pirincin, besleyici bir diyetin en iyi örneklerinden olduğu ifade ediliyor. 

1998 yılından bu yana ABD’deki tüm beyaz pirinçler, B vitamini ve folik asit ile zenginleştiriliyor. Bu zenginleştirme programından bu yana kadınlardaki beyin kanaması riskinin, yılda yüzde üç oranında azaldığı gözlenirken folik asidin kalp krizi ve beyin kanaması dahil olarak kalp hastalıklarında bir risk faktörü olduğunu gösterilen kan homosistein düzeylerini düşürmeye de yardımcı olduğu da ortaya çıkıyor.

Amerikan Kalp Derneği’nin yayını Circulation’da yayımlanan araştırma, folik asit zenginleştirmesinin beyin kanamasından kaynaklanan ölümleri azaltmaya yardımcı olduğunu da kanıtlıyor. Daha yakın zamanda yapılan araştırmalar ise, folik asidin yumurtalık kanseri ve Alzheimer da dahil belirli kanser tiplerini önlemeye yardımcı olduğunu ileri sürüyor.

Pirinç yiyenlerin beslenme düzeni daha sağlıklı

Amerikan Diyet Derneği'nin pratik çalışmalar grubu Kadın Sağlığı ve Üreme Beslenmesi başkanı, tescilli diyetisyen Jeanne Blankenship, “ABD’deki kadınların çoğunluğu hala günlük demir ve folik asit gereksinimlerini karşılamıyor ve bu besinler kadınlar için kritik önem taşıyan iki besin öğesidir” diyerek, şu bilgileri verdi:

“Pirinç, anne ve anne adaylarının folik asit alımı için harika bir yol. Pirinç, yağsız et ve az yağlı süt ürünleri, meyveler, kuruyemişler ve sebzeler ile birlikte tüketildiğinde sağlığımız için vazgeçilmez bir besin haline geliyor. Folik asidin yanı sıra demir, kadınlar için önemli bir mineraldir. Kadınlar demir eksikliği anemisine daha yatkın. Yeterli demir olmadığında, vücut kırmızı kan hücreleri için yeterli hemoglobini üretemiyor. Aneminin bu en yaygın biçimi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınların yaklaşık beşte birini ve hamile kadınların yarısını etkilediği gibi yorgunluk, güçsüzlük, nefes darlığı, baş ağrıları ya da konsantrasyon kaybına kadar çeşitlenen semptomlara neden oluyor. ABD’deki kadınların çoğunluğu kilolarına özen gösterirken, pirinç de kadınların fazla kilolarla savaşı kazanmasına yardım ediyor. Pişmiş olarak servis edildiğinde yarım fincan düşük kalorili pirinç 103 ila 108 kalori içeriyor; sebzeler ve yağsız et proteinleri gibi sağlıklı gıdalar için iyi bir eşlikçi. USA Rice Federation’a göre; Lowa State University tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, pirinç yiyen kişilerin beslenme düzeninin, pirinç yemeyenlere göre daha sağlıklı olduğunu, bu kişilerin daha fazla meyve ve sebze yediğini, daha az şeker ve yağ tükettiğini ve beden kitle endekslerinin daha düşük olma eğiliminde olduğunu kanıtladı. Pirinç, öncelikle kompleks karbonhidratlardan oluşuyor, glisemik endeks (GI) değerinin, kan şekeri düzeyini ve yeme isteğini kontrol etmeye yardımcı olabileceği düşünülüyor.”

Bülteni paylaş
0 0