Turkasset Varlık Yönetim A.Ş. CEO’su Hilmi Güvenal Üniversite Lisans Öğrencileri ile Buluştu
Basın Bülteni
26 Nis, 2016 06:00
Turkasset Varlık Yönetim A.Ş. CEO’su Hilmi Güvenal Üniversite Lisans Öğrencileri ile Buluştu

Turkasset Varlık Yönetim A.Ş. Ceo’su ve Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkan Vekili Sn. Hilmi Güvenal, 18 Nisan 2016 Pazartesi Günü Varlık Yönetim Sektörüne ve Kredi piyasasına yönelik değerli bilgilerini paylaşmak üzere Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İşletme Mühendisliği Yüksek Lisans programına konuk oldu.

Program katılımcıları ile bir araya gelen Sn. Güvenal, Varlık Yönetim Sektörüne dair önemli notlar paylaşırken, bireysel kredi kullanımı oranının geçtiğimiz yıllara göre iki katına çıktığına değindi.

Bankaların tahsilde zorlandığı ve Varlık Yönetim Şirketleri’ne devrettiği kredilerle ilgili kişi sayısının toplamda 1,5 milyonu bulduğunu da dile getirildi.

Varlık Yönetim Şirketleri Niye Var?

Varlık Yönetim Şirketleri’nin 2003’te yürürlüğe giren kanun ile hayat bulduğunu ifade eden Sn. Hilmi Güvenal,  sürecin işleyişine dair şöyle konuştu:

“Varlık Yönetim Şirketleri kredi borçlusunun ödeme isteği ve kabiliyetini artırmak için faiz indirimi, uzun vadeli taksitli ödeme planı vb. öneriler ve esneklikler getirmek sureti ile çözüm sürecini hızlandırmaya çalışırlar. Bu süreçte bugüne kadar 500 bin kredi borçlusu, borçlu konumundan, dolayısı ile finansal ve hukuki sınırlandırmalarından kurtulmuştur. Halihazırda 1.5 milyon kredi borçlusu daha Varlık Yönetim Şirketleri ile muhatap olarak sorunlarına çözüm bulmaya çalışmaktadır.

Varlık Yönetim Şirketleri, bankaların önemli bir sıkıntısını çözüyor. Öte yandan, borçlulara ödeme kolaylığı, vade ve indirim sağlıyor. Sektörümüzün amacı borçluları ekonomiye kazandırmaktır.”

Varlık Yönetim Sektörü BDDK Tarafından Denetleniyor

Bu sektör dünyada çok farklı şekillerde düzenlenirken, Türkiye’de bu görev baştan beri (2002) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yürütülmektedir. Varlık Yönetim Şirketleri banka, faktoring, finansal kiralama ve finansman kuruluşlarının tahsili gecikmiş kredilerini devralarak, bankalara hem nakit kaynak aktarırlar hem de bankaların uzmanlık alanı olmayan bir konuda verimsiz bir faaliyet göstermesinin önüne geçerler. Bugün faaliyet gösteren 13 Varlık Yönetim Şirketinde 1500 kredi çözüm uzmanı ve hukukçu çalışmaktadır. Bankaların ortalama 2-3 yıl süresince yaptıkları yoğun tahsilat çabalarına rağmen tahsilat yapamadığı ve nihayetinde devrettiği bu kredilerden Varlık Yönetim Şirketlerinin tahsilat yapması da kolay ve çabuk olmamaktadır.

Program Katılımları Devam Edecek

Finans piyasası ve Varlık Yönetim Sektörüne yönelik, yerel ve global gelişmelerin değerlendirildiği programlara ilerleyen tarihlerde farklı üniversitelerde de Turkasset yönetimince katılımın devam ediyor olacağı bilgisi paylaşıldı.  

Bülteni paylaş
0 0