Geceye Bir Güneş Çizdim, Suriye’deki trajediyi gerçek hikâyelerle anlatıyor
Basın Bülteni
19 Tem, 2017 08:51
Geceye Bir Güneş Çizdim, Suriye’deki trajediyi gerçek hikâyelerle anlatıyor
Yazar Muhammed Rıdvan Sadıkoğlu, yeni romanı "Geceye Bir Güneş Çizdim" ile 6 yıldır Suriye’de yaşananları gerçek hikâyeler üzerinden anlatıyor.

Ortadoğu’nun kanayan yarası Suriye’deki iç savaşı ve bu savaş sonunda topraklarından kaçmak zorunda bırakılan halkın göç esnasında yaşadıkları olaylar, romanda gündeme dair sosyo kültürel bakış açısı ile okuyucuya aktarılıyor.

Yazar, 12 milyon insanın göçüne ve 500 bin kişinin ölümüne neden olan trajedinin nasıl başladığını ve aslında hikâyenin ana kahramanlarının kimler olduğunu sürükleyici ve sade bir Türkçe ile gözler önüne seriyor. Romanda, yıllardır süren acı ortamının bölgeyi ve insanların yaşamlarını yüzyıllar boyunca unutulamayacak derinlikte nasıl sarstığı içselleştirerek okuyucuya anlatılıyor. Mültecilerin minicik bir umutla başladıkları yolculukta, dünyanın kör ve sağır olduğunu sonunda anlayarak kocaman bir bilinmezliğe gittikleri gerçeği, okuyucuların Suriye’deki insanlık dramını bir kez daha sorgulamalarını sağlıyor.

“Geceye Bir Güneş Çizdim” romanını hakkında bilgi veren Muhammed Rıdvan Sadıkoğlu, “Aklın alamayacağı bir cehennem ortamının görüntülerini izliyoruz altı yıldır. Kardeşin kardeşe kırdırıldığı bir ortamda ‘işlenmiş belleklerimizle’ medeniyet havzalarının kör şiddete teslim edildiği, yığınlarca aktör ve faktörün birbirine geçtiği bir sürece üzülüyor, kanıyor, acıyor ama yıllara yayılan ‘tarihin en uzun cenaze töreni’nde film kareleri gözümüzden kaybolduğu anda gömülüyoruz kendi koltuklarımıza. Sokağa çıkan herkesin vurulduğu, yerlerin kana bulandığı, cenazelerin elden ele taşındığı, geride kalanların hayatlarını riske atarak sokaklardan ceset topladığı tarifi zor cehennemde, keskin nişancılara hedef olmadan sokak ortasında yatan cesetleri urgan veya telle içeri çekmeye çalıştıkları sahneler bir kâbustan fırlamış gibi adeta bu cenaze töreninde. Bu tören; aslında ilk romanım olan ‘Diriliş’in devamı niteliğinde… Dolayısıyla okuyan herkese özellikle Suriye döngüsünün anlaşılması ve önyargılardan kurtulmak adına bir faydasının olması en büyük dileğim” diyor.

Suriye gerçeğine bakış açısını yeniden sorgulamak için ipuçlarının bulunabileceği 350 sayfalık “Geceye Bir Güneş Çizdim”, Karina Yayınevi tarafından Haziran 2017’de kitapseverlerle buluştu.

Muhammed Rıdvan Sadıkoğlu Hakkında

Eğitim yöneticisi ve araştırmacı yazar Muhammed Rıdvan Sadıkoğlu, 1973 yılında doğdu. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı ve aynı zamanda Pedagoji mezunu olan Sadıkoğlu, pedagoji alanındaki akademik eğitimine halen devam ediyor. 1995’te öğretmenlik yapmaya başlayan Sadıkoğlu, 2005’te “Yılın Öğretmeni” ödülünü aldı.

Sosyal medyada kalabalık bir takipçi kitlesine hitap eden ve eserleri beğeni ile okunan Sadıkoğlu’nun eserleri arasında Öğretmen Olmak, Ertelenen Hayatlar (roman), Leküm Dinüküm Veliyedin (6 ciltlik araştırma ve inceleme dizisi), Kur’an İslamı’nda Kadın, Diriliş (roman), Geceye Bir Güneş Çizdim (roman) ve Kerb-ü-Bela (roman) yer alıyor. Yazara www.muhammedridvansadikoglu.net adresinden ulaşılabilir.

Bülteni paylaş
0 0