Oxygen Projesi’ne, IDC Türkiye’den ödül
Basın Bülteni
03 Haz, 2019 12:35
Oxygen Projesi’ne, IDC Türkiye’den ödül
İzmir’de gerçekleştirilen HUGO BOSS Oxygen Projesi, IDC Türkiye CIO Ödülleri’nde ‘Değişim Yönetimi Dalı’nda 2’ncilik Ödülü’nün sahibi oldu.

HUGO BOSS İzmir üretim tesislerinde yürütülen Oxygen Projesi, IDC Türkiye CIO Ödülleri’nde  “Değişim Yönetimi” dalında İkincilik Ödülü’nün sahibi oldu.  Oxygen Projesi, 4.000’e yakın çalışanıyla grubun en büyük fabrikası olan İzmir üretim tesisinin insan kaynaklarını daha verimli değerlendirme fikriyle ortaya çıktı. Proje kapsamında tesis içinde yer alan 3.500 operatörün yapay zeka (AI) desteği ile detaylı performans analizleri yapılarak çalışanların yeni operasyonlara adapte edilmesi ve “en ideal üretim hattı” oluşturulması yönünde çalışmalar yürütüldü. İnsan kaynakları ve üretim bölümlerinin ortak çalıştığı projede, sahanın detaylı bir analizi yapılarak iş süreçleri yeniden tanımlandı.

Projeyi değerlendiren HUGO BOSS Tekstil Sanayi Bilgi Teknolojileri Grup Yöneticisi Erkut Ekinci  “Her ne kadar makineleşmenin sektörde dönüştürücü bir etkisi olmuş olsa da tekstil hâlâ el işçiliğine dayalı bir sektör. HUGO BOSS gibi premium segmentinde üretim yapan firmalar, bu segmentin gerektirdiği kalite standartlarında üretim yapabilmek için çalışanların yeteneklerini sürekli geliştirmek ve onlara yatırım yapmak durumunda. Ancak değişen ve hızlanan tüketim alışkanlıkları ile “sezon içinde sezon” ve “kişiye özel ürün” kavramlarının hayatımıza girmesi, üretim bantlarını daha küçük sipariş hacimlerinde daha farklı modeller dikmeye yani çok daha çevik üretim yapmaya teşvik etti. Biz de dönüşen pazar dinamikleri ve tüketici beklentileri ile üretim süreçlerinde artan karmaşıklık seviyesini karşılama amacı ile Endüstri 4.0 “akıllı fabrika” kavramını dönüşüm planlarımızın odağına aldık. Geleneksel yöntemleri bir kenara bırakarak, istatistiksel veri analiz yöntemleri ve kümeleme disiplinleri ile harmanlanmış yeni bir yapay zeka (AI) çözümü ortaya koyduk. Projemiz kapsamında İnsan Kaynakları ve Üretim Yönetimi bölümlerimiz sahanın detaylı bir analizini yaparak karar alma süreçlerini kolaylaştırdı. Aynı zamanda operatörlerin gerek duyduğu eğitimler, çalıştığı ortamın daha önce ölçülemeyen koşullarının yarattığı etkiler tamamen bilimsel yöntemlerle tekrar değerlendirildi. Özetle Oxygen projesi ile hızlanan tüketim alışkanlığına karşı üretim tesisine ihtiyaç duyduğu çeviklik kazandırılmak hedeflendi” dedi.

HUGO BOSS’un İzmir’deki üretim tesisi, kurulduğu 1999 yılından bu yana Almanya’daki merkez tarafından üretim becerileri, teknik bilgi ve inovasyon alanlarında Grubun en önemli bilgi kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor. HUGO BOSS İzmir ayrıca, danışmanlık ekibi HUGO BOSS Solutions ise küresel rekabet gücünü arttırmayı hedefleyen ve bu amaçla dijital ve organizasyonel gelişimi destekleyen değişim projelerini uygulamak isteyen firmalara destek veriyor. HUGO BOSS Solutions, İzmir’de bulunan HUGO BOSS Akıllı Fabrika’nın sağladığı sektörel bilgi birikimiyle üreticilere üretim sistemleri mühendisliği, dijital dönüşüm, yalın imalat, kalite güvence sistemleri, üretim bölümü yönetimi ve liderlik geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor.

Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
HUGO BOSS

Adres : Aegean Free Zone, 35410 Gaziemir- Izmir

Telefon : (+90) 232. 298 30 00

Faks : (+90) 232. 298 30 50

Web : http://group.hugoboss.com

İletişim Yetkilisi
  • Reyhan Özdemir Reyhan Özdemir Danışman, APCO Worldwide Detaylar