Bursa’dan Rusya, Fransa ve İtalya’ya Mobil LNG İstasyonu
Basın Bülteni
21 Haz, 2017 12:53
Bursa’dan Rusya, Fransa ve İtalya’ya Mobil LNG İstasyonu
Dünya ülkeleri, çevre dostu temiz yakıt kullanımı politikası gereği, dizel ve benzine alternatif olarak LNG (Sıvı Doğal Gaz) kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyor. Özelikle A.B.D., Çin, Rusya, Fransa, İtalya gibi ülkelerin öncülüğünde ve değişik teşviklerle desteklenen LNG’nin kullanımı için Karbonsan Mobil LNG İstasyonu tedarik ediyor.

Türkiye’de ilk defa Karbonsan tarafından tasarlanıp üretilen mobil LNG istasyonu, 2 yıl önce Rusya’da devreye alındı. O günden bu yana Rusya’nın yanısıra Fransa ve İtalya’da da başarıyla kullanılan ve henüz Türkiye’de bir örneği bulunmayan mobil LNG istasyonu üretiminde, Karbonsan öncü firmalar arasında yer alıyor.

En ucuz maliyetli ve çevre dostu yakıt olmasından dolayı ağır vasıta nakliye araçlarında kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan LNG, şimdi de mobil dolum istasyonları sayesinde kendisine yeni bir kullanım alanı daha buluyor. Pek çok ülkede, maden ocakları, şantiye ve inşaatlarda kullanılan ağır iş makineleri, sondaj kuleleri ve kamyonlarda da LNG kullanımına başlandı.

Mobil LNG dolum istasyonları, özellikle ulaşılması zor olan ve sık sık yer değiştirmesi gereken çalışma alanlarında birçok ülkenin tercih ettiği yakıt ikmal sistemi haline geldi. Ucuz ve çevre dostu temiz yakıt politikası gereği dünya ülkelerinin de tercih ettiği LNG (Sıvı Fazda Yakıt) dolum istasyonları; özellikle karayolu ulaşımının zor olduğu bölgelere (madenler, tünel, baraj, köprü şantiye alanları) kuruluyor. LNG dolum istasyonları çalışanlara hem zaman kazandırıyor hem de iş yüklerini hafifletiyor.

Orhangazi’de Üretilen Teknoloji, Dünyayı Hedefliyor

Avrupa başta olmak üzere büyük devletler; hem çevresel etkiler, hem de maliyetinin daha az olmasından dolayı gemi, iş makinaları ve ağır makinalarda dizel kullanımını sınırlamak isterken, LNG kullanımı ve teknolojileri için yapılan yatırımlara destek veriyorlar. Bu ülkelerden biri olan Rusya da, araçların artık fosil yakıtlarla çalışması yerine LNG ile çalışması kapsamındaki teşviğini iş makinalarını ve ağır vasıtaları da içine alacak şekilde genişletti. Bu proje kapsamında ilk uygulamayı da Türkiye’den Bursa Orhangazi’de üretim yapan Karbonsan’a yaptırdı.

Rusya’daki Başarıdan Sonra Bir Sipariş de İtalya ve Fransa’ya

Rusya’nın Koldor şehrinde yer alan bir maden işletmesinde kullanılacak LNG ile çalışan ağır iş makinaları için ürettikleri seyyar LNG dolum istasyonun çok başarılı olduğunun altını çizen Karbonsan Satış ve Pazarlama Müdürü Fatih Yılmaz; “Rus Hükümeti dolum istasyonunun geri dönüşlerinden çok memnun. Yeni istasyonlarının alımı ile ilgili de bizimle çalışmaya devam edecekler. Karbonsan’ın Rusya’daki bu başarılı çalışmasına müteakiben benzer çalışmayı İtalya için de yaptık. İtalya’ya da mobil LNG istasyonu ihraç ettik. Buradaki başarılı çalışmayı gören Fransızlar, sipariş için Karbonsan’ı tercih etti. Sektörde sistem ve proses dizaynı ve üretiminde iddialıyız. Mühendislik ve teknoloji ihracatı yapıyoruz. Dünya’nın farklı ülkelerinde yaptığımız işlerden dolayı referans noktası konumundayız” dedi. 

Bülteni paylaş
0 0