Türkiye’de 3 Milyon Kişi Diyabet Olduğunun Farkında Değil
Basın Bülteni
20 Nis, 2016 06:00
Türkiye’de 3 Milyon Kişi Diyabet Olduğunun Farkında Değil
52. Uluslararası Diyabet Kongresi Başkanı Prof. Dr. Metin Arslan, dünyada diyabetin yüksek görüldüğü ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirterek, “Türkiye’de 6 milyon 400 bin kadar diyabetli birey var. Yaklaşık 3 milyona yakın diyabet olduğunu bilmeyen hasta var” dedi.

Türk Diyabet Cemiyeti ve Türk Diyabet Vakfı tarafından düzenlenen, 52. Uluslararası Diyabet Kongresi, Antalya Beldibi Tatil Merkezindeki bir otelde başladı. Açılışta konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Metin Arslan, diyabet hastalığının sadece kan şekerinin yükselmesi olmadığını belirterek, vücutta bir çok doku ve organa yan etkisinin olduğunu söyledi. Bu yıl diyabet kongresinin 52’ncisini düzenlediklerini aktaran Prof. Dr. Arslan, kongreye, doktor diyetisyen ve hemşire olmak üzere bin 400 kişinin katıldığını kaydetti.

“3 MİLYON KİŞİ DİYABETİNİN FARKINDA DEĞİL”

Diyabetin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de arttığına vurgu yapan Prof. Dr. Arslan, “Ülkemizde diyabet oran olarak yüzde 13.4 oldukça yüksek bir oran. Türkiye diyabetin yüksek göründüğü ülkelerden birisidir. Türkiye’de 6 milyon 400 bin kadar diyabetli birey var. Yaklaşık 3 milyona yakında diyabet olmadığını bilmeyen hasta var. Hastalığa ne kadar erken tanı koyarsak tedaviye başlanılır. Bu yıl 8 yabancı konuşmacı var. Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunacağız. Diyabette insülin tedavisi başta geliyor. Erişkin tipi şeker hastalarında diyet ve ağızdan şeker düşürücü ilaçlar kullanılıyor. Bu kongrede insülin yapımında kolaylıklar, pompa kullanımı da ele alınacak” dedi.

DÜNYA VERİLERİ

Prof. Dr. Arslan, Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerini de katılımcılarla paylaştı. Arslan, “Diyabet her 11 kişiden birinde var. Dünyada 415 milyon diyabetli birey var. 2040 yılında her 10 kişiden birin diyabetli olacak. Dünyada 642 milyon diyabetli birey bulunacak. Her 7 gebelikten biri diyabetten etkileniyor. Dünyadaki erişkin bireylerden yüzde 46.5 diyabet olduğunu bilmiyor. Her 6 saniyede bir birey diyabet nedeni ile hayatını kaybediyor. Dünya sağlık harcamalarının yüzde 12 ‘si diyabete kullanılıyor. Diyabetik bireylerin dörtte üçü az ve orta derecede gelir düzeyi olan ülkelerde yaşıyor” dedi.

Kongrenin açılışında Türk Diyabet Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hasan İlkova ve Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaya diyabet bildirgesi hakkında bilgiler verdi.

4 gün sürecek kongrede, diyabet tedavisinde yenilikler, yaşlılarda diyabet yönetimi, insülin uygulama sistemlerindeki yenilikler, tek bir hap ile insülinden kurtulmak, diyabette yanlış bilinenler, diyabette akıllı telefonların kullanımı, adölesan diyabetik takibi, diyabetli bireyse sosyal yaşam, diyabette cinsiyet farkı, diyabet ve seyahat konularında bilgi paylaşımında bulunulacak.

Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
Consensus Kongre & Organizasyon

Adres : Kaptanpaşa Mah. İETT Hilton Blokları Sitesi 4. Kapı No:43 Kat:1 Daire:2 Okmeydanı – Şişli – İstanbul

Telefon : 0212 280 66 11

Faks : 0212 280 66 69

Web : https://www.consensustourism.com

E Posta : info@consensustourism.com