Şirketler Sağlık Harcamalarında Milyon Dolarları Nasıl Kurtarabilecekler?
Basın Bülteni
29 Mar, 2016 06:05
Şirketler Sağlık Harcamalarında Milyon Dolarları Nasıl Kurtarabilecekler?
Amerika nın en önde gelen sağlık kuruluşlarından biri olan Cleveland Clinic İstanbul “İyi ve Sağlıklı Yaşam: Temel İlkeler, Pratik Öneriler” konu başlıklı konferansını; Cleveland Clinic Uluslararası İlişkiler Program Müdürü M.Salih Yıldırım’ın önderliğinde gerçekleştirdi. Cleveland Clinic Türkiye Bölge Direktörü, Dr. Aylin Özdemir Lorenz konuşmasında; firmaların 250 milyon dolardan çok çalışanlarının sağlık prim ödemelerinde tasarrufa gidebilmelerinin yolunu açıkladı.

Cleveland Clinic Uluslararası İlişkiler Program Müdürü Salih Yıldırım ; ’’Cleveland Clinic Dünya çapında 43.000 den fazla çalışanı,  yılda 6.1 milyondan fazla hastası ve 3900 hekim ve bilim adamı ile sürdürülebilir bir dizi sağlık girişimi  gerçekleştirmekte ve bu konuda firma ve kuruluşlara önderlik etmektedir. Cleveland Clinic de Sağlıklı yaşam kültürünü oluşturma programının amacı; çalışma arkadaşlarının daha sağlıklı yaşamaları için gerekli programlar ile sağlık maliyetlerini düşürmektir. Hedef; tıpta ve toplumda sağlık sorunlarını önlemek ve daha sağlıklı yaşamı öncelikli hale getirmektir.’’ dedi.

Dünyadaki bazı örneklere bakıldığında ;

Coca Cola çalışanlarının %60 ı aynı programa katılmış ve yıllık kişi başı 500$ sağlık giderlerinde tasarruf sağlanmıştır.

Johnson&Johnson firması gene çalışanların sağlık harcamalarında 250 milyon $+ tasarruf sağlamış ve çalışanlarının 3/2’si sigarayı bırakmıştır.

Pasific Bell firması iş yerine olan devamsızlıkların önemli ölçüde azaldığını bildirmiştir

Bu noktada tüm şirketlere sorulması gereken 5 soru vardır;

  1. Eğer sağlıklı yaşamı desteklemek için herhangi bir yatırım yapmazsak, bunun sonucunda neler olabilir veya neler olmaya devam edebilir? Bu sonuçların şirketimiz için maliyeti ne olur?
  2. Şu anda uyguladığınız ne tip sağlık ve motivasyon programlarınız var ve bu programlar ne kadar efektif?
  3. Hangi tip programlar çalışanlarınızın ihtiyaç ve beklentilerine cevap verebilir?
  4. Sağlıklı yaşam için ne kadar yatırım yapmayı planlıyorsunuz ve beklediğiniz sonuçlar nedir?
  5. Gerçekçi olarak ne kadar yatırım yapabilecek güçteyiz?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak “Türkiye de şirketlerin genelinde uygulanması önerilen bu sistem sayesinde hem çalışanlar sağlıklı ve bu konuda bilinçli bir yaşam sürerek yaşam kalitelerini arttırabilecekler hem de şirketler her yıl ödedikleri sağlık sigorta ödemelerinde çok önemli tasarruflar sağlayacaklardır” diyerek tüm şirketleri çalışan sağlığına yatırım yapmaya davet etti.

 

Cleveland Clinic Türkiye Bölge Direktörü, Dr. Aylin Özdemir Lorenz’in aktardığı bilgiye göre; Sağlık Sigorta Primlerini düşürmek için adım ölçerlerin çalışanlara verilerek egzersiz yapmaya teşvik edilmelerinin yanı sıra sağlıklı beslenmenin bir alışkanlık haline gelmesi için Clinic kampüslerinde asla şekerli içecekler satılmamaktadır.’’ dedi ve devam etti;’ Psikolojik yardım da sağlanabilen çalışanlar hem aldıkları bilgiler, hem doğru yönlendirme hem de gerektiğinde kilo ve sigara konusunda aldıkları psikolojik yardım ile işlerine bağlılıkları artmış, yaşam kaliteleri yükselmiş ve  yıllık sağlık prim masrafı %50 düşmüştür.’’

Amerikan Geriatri Birliği dergisinde yayınlanan bir araştırma; 2910 kadın ve erkek takip edilmiş; 50 yaşından sonra kilo alanların ilerleyen yaşlarda kendi kendilerine yetmeme riski altında olduklarını saptlanmıştır. Obezite hayat kalitesini düşürmekte ve günlük hayatta üzerini giyinme, duş alma, ufak ev işleri gibi rutin işleri yapmak için başkasının yardımına ihtiyaç duyanlar genellikle obez hastalardır.

Cleveland Clinic önderliğinde ‘Corporate  wellness’ uygulanan Dünya çapında bilinir pek çok firma sağlık giderlerinde gözle görülür tasarruflar sağlamıştır.

2001 de MD Anderson Kanser Merkezi’nde bu sistem ile; 6 sene içerisinde iş kaybını %80 azaltmış ve çalışanların sigorta ödemeleri 1.5 milyon dolar azalmıştır. Coca Cola çalışanlarının %60 ı aynı programa katılmış ve yıllık kişi başı 500$ sağlık giderlerinde tasarruf sağlanmıştır. Johnson %Johnson firması gene çalışanların sağlık harcamalarında 250 milyon$ + tasarruf sağlamış ve çalışanlarının 3/2’si sigarayı bırakmıştır.

Türkiye de şirketlerin genelinde uygulanması önerilen bu sistem sayesinde hem çalışanlar sağlıklı ve bu konuda bilinçli bir yaşam sürerek yaşam kalitelerini arttırabilecekler hem de şirketler her yıl ödedikleri sağlık sigorta ödemelerinde çok önemli tasarruflar sağlayacaklardır.

Resim bilgi/ Toplu resim soldan sağa;

M.Salih Yıldırım, Cleveland Clinic Uluslararası İlişkiler Program Müdürü,

Uzm. Dyt. Dilara Koçak, Beslenme ve Diyet Uzmanı,

Prof. Dr. Murat Tuzcu, Cleveland Clinic Abu Dhabi, Profesör Doktor, Baş Akademisyen ve Kalp-Damar Hastalıkları Bölüm Başkanı,

Dr. Aylin Özdemir Lorenz, Cleveland Clinic Türkiye Bölge Direktörü

Bülteni paylaş
0 0