Finlandiya eğitim sistemi Türkiye’de
Basın Bülteni
22 Eyl, 2017 12:58
Finlandiya eğitim sistemi Türkiye’de
Dünyanın en başarılı eğitim sistemlerinden biri olarak gösterilen Finlandiya eğitim sistemini Türkiye’ye taşıyan Fidol Okulları’nda çocuklara ev ödevi verilmiyor, dersi derste öğrenmeleri amaçlanıyor.

Öğrencilerin öğrenme sorumluluğunu üstlenmeleri ve kendi potansiyellerinin farkına vararak gelişmelerinin hedeflendiği okulda öğrenciler haftalık ders saatlerinin yanı sıra,  yaşam becerilerini kazandırmayı hedefleyen atölye çalışmalarına da katılıyor. Çalışmaların tamamı öğrencilerin kaygı geliştirmemeleri için uygun ortamlar yaratılarak sürdürülüyor.

Dünyanın en başarılı eğitim sistemlerinden biri olarak gösterilen Finlandiya eğitim sistemini benimseyerek Fidol Okulları’nı kurduklarını belirten Fidol Okulları Kurucusu Faik Birgül, eğitime 5 yıl boyunca anaokulu olarak hizmet verdikten sonra, velilerinin güven ve telkinleri sonucu, eğitime gönül vermiş kişilerin ve akademisyenlerin uzun süren titiz araştırma ve çalışmaları neticesinde Fin eğitim sistemini benimseyerek  Fidol Okulları’nı kurduklarını belirtti.

Bu okulda öğrencilere ev ödevi verilmiyor

Şu an Koşuyolu’nda anaokulu ve ilkokul düzeyinde eğitim veren Fidol Okulları’na önümüzdeki yıllarda ortaokul ve lise de eklenecek. Fidol Okulları’nda da Finlandiya’da olduğu gibi çocuklara ev ödevi verilmiyor, bunun yerine dersi derste öğrenmeleri amaçlanıyor. Ayrıca çocuklara görev bilinci aşılanıyor, ilkokulda sınav yapılmıyor, bunun yerine bir ölçümleme sistemi bulunuyor. Öğrencilerin rekabetle incinmemesi için çocuklar herhangi bir alanda yarıştırılmıyor. Fidol Okulları’nda Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına ek olarak atölye programları içerisinde dikiş, nakış, örgü, mutfak faaliyetleri, arkeoloji ve marangozluk gibi dersler de veriliyor.

Öğrencileri için 80 dönümlük çiftlik kuruldu

Şehir hayatıyla birlikte topraktan ve yeşilden uzaklaşarak doğada yeterince vakit geçirmeyen çocuklar bitki ve hayvanları tanımakta zorlanıyor. Bunun farkında olan Fidol Okulları’nda 80 dönüm üzerine kurulan Pendik – Kurtköy’deki Fidol Çiftliği’nde çocuklar hem çiftlik hayatını öğreniyor hem de bitki ve hayvanları tanıyarak doğal ve sağlıklı bir ortamda eğitim görme keyfini yaşıyor.

Finlandiya eğitimde 72 ülke arasında ilk sırada yer alıyor

OECD ülkeleri arasında gerçekleştirilen Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) verilerine göre Finlandiya, 72 ülkenin yer aldığı araştırmada, eğitimde ilk sırada yer alıyor. Finlandiya’nın başarılı eğitim sisteminde öğrenme süreçlerinin öğrenci sorumluluğunda olması, bu süreçte başarmalarına destek vererek mutlu olmayı ön planda tutmak, kaygı yaratacak, baskı ve korkuya yer bırakacak ortamların olmaması büyük önem taşıyor.

Ders saatleri kısa, teneffüsler uzun

Finlandiya’daki okullarda çocuklar rahat ve özgür olarak eğitim görüyorlar. Çocukların sıkılmaması ve konsantrasyonlarının dağılmaması için, ders saatleri kısa tutulurken, bolca hava alıp hareket edebilmeleri için teneffüs saatleri uzun tutuluyor. Çocuklara ev ödevi verilmiyor, belli bir yaşa kadar sınav yapılmıyor. Böylece derslerini baskı altında değil, merak ettikleri için ve zevk alarak öğrenmeleri sağlanıyor. Fin eğitim sisteminde spor çok önemli bir yere sahip, çocuklar bol bol spor yapmaya yönlendiriliyor. Çocuklar arasında küçük yaşta rekabet oluşmasını engellemek, çocukları stresten uzak tutmak, bunun yerine dostluk, arkadaşlık ve sevgi gibi duyguları yaşamalarını sağlamak adına, takım müsabakaları ya da bireysel yarışlar yapılmıyor.

Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
Fidol Okulları

Adres : Koşuyolu Mah. Mehmet Akman Sk. No: 77/79 - Kadıköy

Telefon : 0505 092 12 92

Faks : 0216 327 10 38-39

Web : http://www.fidolokullari.com/

E Posta : info@fidolokullari.com